Yeniden yapılanma süreci içerisinde Erzincan kentinin açık-yeşil alanları
Open-green spaces of Erzincan city within re-establish process
- Tez No: 109438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
11 ÖZET Kent yerleşim alanlarında açık ve yeşil alanların önemi insanın doğaya olan bağlılığının bir sonucudur. Açık ve yeşil alanlar, doğa ile insan arasındaki kopmuş olan bağları onararak insan-doğa ilişkisini yeniden kurabilecek kentsel mekanlardır. Açık ve yeşil alanlar, estetik ve fonksiyonel açıdan kentlere büyük katkılar sağlarlar. Bu çalışmada Erzincan kentinin mevcut açık ve yeşil alanları incelenmiş, kişi başına faydalanılan aktif ve pasif açık ve yeşil alan miktarları belirlenerek standartlarla karşılaştırması yapılmıştır. Buna göre; Erzincan kent merkezinin 1997 nüfusu 98.593 dikkate alınarak kent genelinde kişi başına aktif açık ve yeşil alan miktarı 4.25m2 olup, kişi basma pasif açık ve yeşil alan miktarı ise 21.03m2 bulunmuştur. Kentteki açık ve yeşil alan varlığının tespitinde, kent halkı ile anket çalışması yapılmış olup açık ve yeşil alan nitelikleri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda kent için açık ve yeşil alan sistemi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The importance of open-green spaces in urban settlement areas is a result of human's affections to nature. Open-green spaces are urban sites which re-establish the human-nature relationship by restoring the broken ties between human and nature. Open-green spaces enhance urban areas from the aesthetic and functional point of view. In this study, the existing open-green spaces of Erzincan were examined, the quantities of active and passive open-green spaces per person were determined and the comparison with standarts were made. At the end of the study; taking into account, the population of Erzincan city centrum (98.593 in 1997), the quantity of active open-green space required is 4.25m2 per person while passive open-green space per person is 21.03 m2. In order to establish open-green spaces in urban areas, A survey was carried out with Erzincan' s inhabitants in order to investigate the quality of existing open-green spaces. At the end of the study a system of open-green spaces for the city was suggested.