Optical routing in packet switched networks
Paket anahtarlamalı ağlarda optik yönlendirme
  1. Tez No: 109449
  2. Yazar: MEHMET ERDAL ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SALİH DİNLEYİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
oz İnternet kullanımının getirdiği yüksek kapasite için sürekli artan istek, bilgi paketlerini taşıyan daha hızlı iletim ağlan tasarlamayı zorlamaktadır. Son on yılda bu konudaki çalışmaların çoğu, paketleri doğrudan optik iletim ağlan üzerinden iletmeye odaklanmıştır. Bu alandaki araştırmalar basit elektronik ve optik anahtarlama/ yönlendirme metotlanndan, melez ve daha karmaşık tüm-optik paket anahtarlama sistemlerine kadar uzanmaktadır. Ancak bütün bu modellerin en önemli darboğazı hızlı, güvenilir ve pahalı olmayan optik yönlendirme/anahtarlama aygıtlan tasarlamaktır. Bu tezde, fiber Bragg ızgaralar kullanan optik yönlendirme metodu önerilmiştir. Bu metotta, paket başlık çıkanını ve anahtarlama optik ortamda gerçekleşirken elektronik arabirim sadece yönlendirme bilgisi (yönlendirme tablosu) güncelleme evresi süresince kullanıldı. Yönlendirme, fiber ızgaralardaki kınnım indeksi değişimini kontrol ederek, optik olarak gerçekleştirildi. Dört bitlik başlık (etiket) bilgisi, paketleri üç farklı çıkış yönüne yönlendirmek için kullanıldı. Ağ, Virtual Photonics'in özel bir yazılımı ile simule edildi ve performansı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ever-increasing demand for high capacities brought by Internet usage forces designing faster transport networks for carrying information packets. In the last ten years much attention has been focused on transporting packets directly over the optical transport networks. Researches in this area range from simple electronic and optical switching/routing methods to hybrid and more complicated all-optical packet switching systems. However, major bottleneck in all these methods is designing fast, reliable and inexpensive optical routing/switching devices. In this thesis, a method for optical routing using fiber Bragg gratings is proposed. In this method, electronic interface is used only for routing information (routing table) update cycle while packet header extraction and switching is done in optical domain. Routing is performed optically by controlling the refractive index change in fiber gratings. Four bits of header (label) information is used for routing packets to three different output routes. The network is simulated and its performance is evaluated by special software of Virtual Photonics. IV