Empirical computation of absorbed radiation in medium-like human body and graphical representation of dose distribution
Ampirik metodlar kullanarak, insan vücudunda radyasyon dağılımının hesaplanması ve grafiksel aktarılması
  1. Tez No: 109460
  2. Yazar: TUNCAY CEMİL GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
oz Günümüzde yüksek kapasiteli bilgisayarlar, radyoterapi planlamasındaki uygun doz dağılımının hesaplanması ve gösterilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bu amaçtaki sayısız donanım ve ticari program yurt dışındaki marketlerde bulunabilmektedir. Bu çalışmada Windows NT işletim sistemi ile çalışan PC'de kullanılabilen bir sistem sunmaktayız. Yaptığımız ilk klinik testlere göre, bu sistem klinik gereksinimlere çok uygun ve yeterlidir. Aynı zamanda, gelecekteki değişikliklerin programa uygulanması mümkündür. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Computers, in radiotherapy, are now widely used for calculating and displaying dose distributions for optimum therapy planning. There are lots of hardware options and commercial programs, which were developed outside Turkey, available in the market. In this study, we propose a system, which can be used with a conventional PCs running with Windows NT operating system. Our first clinical tests show that this system is very efficient and suitable for clinical requirements. Also in future developments of the software is very easy. Ill