Changing dynamics of urban renewal: Uzundere (Izmir) urban renewal project
Kentsel yenilemenin değişen dinamikleri: Uzundere (İzmir) kentsel yenileme projesi
- Tez No: 109461
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAL SERİM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 2001
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 173
Özet
öz Ekonomik, sosyal ve politik değişim süreci kentlerdeki yaşamı sürekli olarak etkilemektedir. Değişen kent dinamikleri içinde planlamanın da yeniden değerlendirilmesi ve gözden geçirilmesi ihtiyacı doğmuştur. Kentsel yenileme Birinci Dünya Savaşı'nın ardından kent plancısının güncesinde yer almaya başlamıştır. Fakat zaman içersinde amaçlan, organizasyon ve yönetim modelleri değişime uğramıştır. Günümüzde ise, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin büyüyen kentleri içinde kalan alanlar yeni mekansal dağılımlar sonucu bir yenileme süreci ile yüz yüze kalmaktadır. Bu durum kentsel yenilemeyi yerel yönetimlerin ve plancıların en önemli problemlerinden birisi haline getirmektedir. Bu çalışmanın amacı kentsel yenileme projelerinin dinamiklerini araştırmak ve bunların bize yenileme politikaları, yerellik ve halk katılımı ilkeleri geliştirmek adına neler kazandırabileceğini araştırmaktadır. Bunu gerçekleştirebilmek için dünyadan ve Türkiye'den pek çok farklı yenileme projeleri incelenmiştir. Tez araştırmasında kullanılan yöntemin, literatür ve internet araştırmalarından ve geçmiş deneyimlere temellendirilmiş yorumlamalardan oluştuğunu söylemek mümkündür. Anahtar Kelimeler Kentsel Çevrelerde Değişim ve Dönüşüm Süreçleri Kentsel Yenileme Politikaları Katılım Kamu-Özel Sektör Ortaklığı Organizasyonlar ( Geliştirme Kurumları )
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The changes in economic, social and political conditions affect the urban life continuously. Because of changing urban dynamics, planners have had to reevaluate their professional approach. After the First World War, the concept of urban renewal was first considered by planners agenda. But, the aims, organization and management models have changed by the time. Today the parts of the cities, both in developed and developing countries have to faced the renewal process as a result of spatial organizations. Therefore, urban renewal has become one of the most important problems of the local authorities and planners. The aim of the thesis is to search the dynamics of urban renewal project as a tool for creating urban renewal policies, locality and public participation principles. In order to do that, beside a detailed focus on Uzundere (Izmir) Urban Renewal Project, urban renewal examples from different countries and Turkey were examined. The methodology used in the thesis research is composed of literature and Internet surveys and interpretations based on past experiences.