Çoğun baraj gölü (Kırşehir) alg florası
Algal flora of Coğun dam lake (Kırşehir)
  1. Tez No: 109480
  2. Yazar: MURAT PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET ÇOĞUN BARAJ GÖLÜ (KIRŞEHİR) ALG FLORASI Murat PEKTAŞ Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2001,52 Sayfa Danışman: Prof. Dr. Zekeriya ALTUNER Jüri: Prof. Dr. Kemal SOLAK Jüri: Yrd. Doç. Dr. Mustafa DURAN Bu araştırmada Ekim 1999- Eylül 2000 tarihleri arasında Çoğun Baraj Gölü'nün (Kırşehir) alg florası incelenmiştir. Ayrıca göl suyunun bazı fiziksel ve kimyasal analizleri de yapılmıştır. Çoğun Gölü'nden aylık periyotlarla alınan örneklerde incelenen florada Bacillariophyta, dominant alg grubunu oluşturmuştur. Bacillariophyta 'dan Cymbella prostrata, C. obtisiuscula, Navicııla cryptocephala, Cyclotella külzingiana, Synedra ulna ve Achnantes nolli türleri florada daha baskın ve yaygın olarak bulunmuştur. Cyanophyta'dan Merismopedia glauca, Chrococcus turgidus, Oscillatoria tenuis, Oscillatoria limnetica, Chlorophyta'dan Chlorella vulgaris, Cosmarium margaritatum, Spirogyra weberii, diğer taksonlara oranla daha yaygın ve yoğun görülmüştür. Planktonik, Epilitik ve Epifîtik florada, araştırma süresinde aylara göre fazla bir değişiklik görülmemiş ve tür çeşitliliği açısından zengin bir alg florasına rastlanmamıştır. Epipelik florada tür çeşitliliği açısından mevsimlere göre bir değişme görülmüştür. Anahtar Kelimeler; Alg florası, Çoğun Baraj Gölü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ALGAL FLORA OF ÇO?UN DAM LAKE (KIRŞEHİR) Murat PEKTAŞ Gaziosmanpaşa University Graduate School Natural and Applied Science Department of Biology Science Master Thesis 2001, 52. Pages Supervisor: Prof. Dr. Zekeriya ALTUNER Jury: : Prof. Dr. Kemal SOLAK Jury: : Yrd. Doç. Dr. Mustafa DURAN In this research, the algal flora of Çoğun Dam Lake has been studied between October 1999 and September 2000. Some of the physical and chemical analysis of lake water have been done. In this studies samples was taken monthly intervals from Çoğun Dam Lake, Bacillariophyta. has formed dominant algal group. Cymbella prostrata, C obtisiuscula,Navicula cryptocephala,Cyclotella kiitzingiana, Synedra ulna ve Achnanthes nolli belong to Bacillariophyta have been found to be more dominant and common in the flora, Merismopedia glauca, Chrococcus turgidus, Oscillatoria tenuis, Oscillaloria limnetica in the Cyanophyta; Chlorella xndgaris, Cosmarium margariiatum, Spirogyra weberii in the Chlorophyta have been observed to be commoner and denser compared to other taxons. Significant differences and rich algal flora have not been observed m planktonic,epilitic and epiphytic flora during research period. A seaonal change have been observed in epipelic flora. Key Words ;Algal flora, Çoğun Dam Lake.