Sazan balığı (Cyprinus carpio L., 1758)'nın Çoğun baraj gölü (Kırşehir) populasyonunda yaş tayini
Age determination in Çoğun dam lake (Kirşehir) population of common carp (Cyprinus carpio L., 1758)
- Tez No: 649150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Çoğun Baraj Gölü'nde yaşayan Cyprinus carpio (L., 1758) türünün yaş tayini için güvenilir kemiksi oluşumun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Haziran 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında baraj gölünün farklı bölgelerinden 120 birey yakalanmıştır. Yaş tayini amacı ile 6 farklı kemiksi yapı (pul, omur, asteriskus, lapillus, operkül ve suboperkül) değerlendirilmiştir. Bu yapılardan elde edilen yaş verilerinden yüzde uyum, ortalama yüzde hata ve değişim katsayısı hesaplanmıştır. En yüksek yüzde uyum sırasıyla asteriskus (YU= %76.8), lapillus (YU= %53.5), omur (YU= %49.2), pul (YU= %44.2), operkül (YU= %34.2) ve suboperkülde (YU= %31) tespit edilmiştir. En düşük değişim katsayısı (DK= 394) ve ortalama yüzde hata değeri (OYH= 2.79) asteriskusta saptanmıştır. Bu nedenle C. carpio Çoğun Baraj Gölü populasyonda yaş tayini için en güvenilir kemiksi yapı asteriskustur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the reliable bony formation for the age determination of Cyprinus carpio (L., 1758) inhabiting in Çoğun Dam Lake. 120 individuals were caught from different parts of the reservoir between June 2019 and February 2020. Six different bony structures (scale, vertebrae, asteriscus, lapillus, operculum, and subopercule) were evaluated for age determination. The percentage of agreement (PA), average percentage of error (APE), and coefficient of variation (CV) were calculated from the age data obtained from these structures. The highest percentage of agreement was found asteriscus (PA = 76.8%), lapillus (PA = 53.5%), vertebrae (PA = 49.2%), scale (PA = 44.2%), operculum (PA = 34.2%) and subopercule (PA =%). 31), respectively. The lowest coefficient of variation (CV = 394) and the average percentage error value (APE = 2.79) were found in asteriscus. Therefore, the most reliable bony structure for age determination of C. carpio inhabiting Çoğun Dam Lake is asteriscus.