Sunucu tabanlı uygulamaların temelleri ve bir sanal mağaza uygulaması
Fundamentals of server based applications and a virtual store applications
- Tez No: 109517
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Sunucu tabanlı uygulamalar sunucu-istemci modeline dayalı çalışırlar. Çünkü, sunucu ve istemci, birbirinden ayrılamayan, beraber olduklarında mana kazanan iki kavramdır. Bu modelde, sunucu çok kullanıcılı bir bilgisayardır ve kullanıcılarına eş zamanlı hizmetler sunar. İstemci ise, tek kullanıcıya hizmet sunan bir masaüstü iş istasyonudur ve sunucu tarafından sunulan servislerden yararlanmak amacıyla istemlerde bulunur. Modelin günümüzdeki yaygın kullanım alanlarından bazıları internet ortamında gerçekleştirilen ticaret, iş ve eğitim imkanlarıdır. Buna dayanılarak çalışma sonucunda sunucu-istemci modeline göre internet ortamında çalışan ve sunucu tabanlı bir uygulama olan bir sanal mağaza uygulaması gerçekleştirilmiştir. Sunucu-istemci modelinin istemci bloğu çalışmanın ilk bölümünde, sunucu bloğu ise ikinci bölümde tanımlanacaktır. Modelin kullanımının sağladığı toplam işlem süresini azaltma, farklı platformlar arası veri paylaşımı, yerleşimden bağımsızlık vb. gibi birçok avantaj üçüncü bölümde araştırılmıştır. Sunucu-istemci modeli kablolu veya kablosuz bir şekilde bir ağ ortamına ihtiyaç duyar. Ağ ortamı sunucu-istemci modelini gerektirmese de, sunucu-istemci modelinin varlığı bir ağa gereksinim duyacaktır. Bu nedenle sunucu-istemci modelinin anlatımı yapılırken, ağ kavramına da değinilmelidir. Bir ağdaki veri haberleşmesi ve muhafazası, OSI (open system interconnection) adı verilen 7 katmanlı örnek bir başvuru modeli ile tanımlanır. Böylece sunucu-istemci modeli ile OSI başvuru modelinin yakından ilişkili olduğu söylenilebilir. Bu ilişki, ağ kavramı ve OSI başvuru modeli dördüncü bölümde araştırılmıştır. Modelin düzenli ve performanslı çalışabilmesi için, modelin güvenliği üzerinde hassasiyetle durulmalıdır. Modelin gereksinim duyduğu güvenlik unsurları detaylı bir şekilde beşinci bölümde ele alınmıştır. Altıncı bölümde, sunucu-istemci modelinin günümüzdeki en güncel ve geçerli uygulaması olan internet ağ mimarisi ve bu mimarinin protokol kümesi olan TCP/IP incelenmiştir. Sunucu-istemci tabanlı uygulamaların geliştirilmesi amacıyla birçok yazılım ve donanım teknolojisi kullanılmaktadır. Bu teknolojilerden yazılım grubunda olanlardan biri, betik dilleridir. Microsoft firmasının Active Platform ismini verdiği sunucu tabanlı uygulama geliştirme platformunun bir parçası olan ASP betik dili çalışmanın yedinci bölümünde incelenmiştir.."SSSS**0»VI Sekizinci bölümde ise sunucu-istemci tabanlı uygulamalara örnek verilebilecek, ASP betik dili kullanılarak gerçekleştirilmiş, internet ortamında çalışan bir sanal mağaza uygulaması yazılımının tanıtımı ve bu yazılımın nasıl geliştirildiğinin anlatımı yapılmaktadır. Dokuzuncu ve son bölümde ise çalışmaya dayanılarak çıkarılmış sonuç ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Since client and server terms are always used together and construe each other, server based applications work based on client/server model. In this model, although server is a multi user computer and provides services to its users and clients simultaneously, client is a desktop workstation providing services to a single user and generates requests to benefit from server services. Some of the most popular uses of client/server model are commerce, business and education e.g. applications which are developed within internet environment. Due to its wide application area, we aimed to design and implement in this master thesis a virtual store application based on client/server model that works within internet environment. Client and server blocks of the client/server model has been described in the first and second chapters respectively. The advantages of the model, that is decreasing the total process (operation) period, sharing data between various platforms, independently of location are investigated in third chapter of the thesis. While client/server model is discussed, concept of network should be mentioned since existence of the client/server model will require a network although wired or wireless network environment does not need client/server model. Data communication and sharing data in a network are described with a seven-layer sample reference model called OSI (open systems interconnection). So, it can be said that OSI reference model and client/server model are related with each other. This relation, concept of network and OSI reference model are investigated in the fourth chapter. The security elements of the model which are required to make the model work with a high performance and regularly have been investigated detailed in the fifth chapter of the study. In the sixth chapter, TCP/IP which is the protocol set of the internet network architecture that is the most actual and current application of the client/server model is investigated. For developing client/server based applications, many software and hardware technologies have been used. One of these technologies in software group is ASP scripting language. ASP scripting language which is a component of Microsoft's Active Platform is introduced in the seventh chapter.VIII A virtual store application software which is developed using the ASP language which can run on internet environment has been presented and in the eighth chapter. Various steps in the design and implementation of this application has also been presented in the same chapter. Finally, in the ninth chapter, the results, conclusions and future work are discussed.