İnternet tabanlı öğrenci işleri otomasyonu
Internet based student enrollment system
  1. Tez No: 109518
  2. Yazar: METE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Günümüz teknolojileri hızla gelişmekte ve insanların hayatım kolaylaştırmaktadır. Bu tez çalışması Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi' nde Öğrenci İşleri' nin daha güncel teknolojiler kullanılarak daha hızlı ve verimli bir iş ortamı oluşturma, öğrencilerin yapması gereken işlemleri basitleştirme amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma için, piyasadaki mevcut olan veritabanlan araştırılmış ve probleme en uygun olan, MS SQL Server veritabam üzerinde Visual Basic ve Aktif Sunucu Sayfalan (Active Server Pages) teknolojileri kullanılarak geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında üniversitenin birim ve bölümlerinde kullanılabilecek internet üzerinden ders notu öğrenme, internet üzerinden ders kaydı yapma, öğrenci işleri programı, öğretim elemanı ve danışman modülleri tasarlanmış ve uygulamaya geçirilmiştir. Bu program şu anda MF öğrenci işlerinde kullanılmaktadır. Bölüm 1 ' de tez hakkında genel bilgiler ile tezin özeti verilmiştir. Bölüm 2' de veritabanlan mantığı, yapısı ve sistemi ve yönetimi tanıtılmış ve Microsoft SQL veritabam, hakkında genel bilgiler verilmiştir. Aynca Aktif Sunucu Sayfalanılın (ASS); İnternet Bilgi Servisi ile nasıl bağlantı yaptığı, ASS' nin ne olduğu, nasıl çalıştığı, ASS kullanmanın faydalan, ASS geliştirmek için gereken yazılım ve donanımlan hakkında bilgi verilmiştir. Bölüm 3' de öğrenci işleri otomasyon projesinin yapılan sistem analizi sunulmuştur. Bölüm 4' de, yapılan otomasyon projesinde yer alan öğrenci işleri modülü, internet üzerinden ders kayıt modülü, internet üzerinden adres bilgilerini değiştirme modülü, internet üzerinden not öğrenme modülü, öğretim elemanı modülü açıklanmıştır. Son bölümde ise yapılan tez çalışmalan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Recent technologies make human life easier. This thesis presents a fast and productive automation system for enrollment of students, academic staff, supervisor and staffs on internet. For this thesis various databases were examined and MS SQL Server has been found the best suitable database for automatic student enrollments on internet. Visiual Basic and Active Server Pages (ASP) over MS SQL Server were used to develop the Internet Based Student Enrollment (IBASE) system. In this thesis, enrollment on the internet, supervisor module, staff program were designed for Engineering Faculty in Erciyes University. This IBASE program might be used in the other academic units in E. Ü. and the other units. This programme is already in used in Engineering Faculty. In Chapter 1, general information about thesis and summary of thesis were given. In Chapter 2, logic, architecture, system and management of databases were presented and general information about Microsoft SQL Server were explained. In addition, how ASP and IIS connet, what ASP is, how ASP works, tha advantages of usage of ASP, hardware and software requiremests for developing ASP applications were summarized. System analysis of Internet Based Students Enrolment Program was introduced in Chapter 3. In Chapter 4, the students enrolment module, supervisor, academis staff are explained in details. In the last chapter, the program is concluded.