Akıllı otopark sisteminin tasarım ve simülasyonu
Intelligence autopark system design and simulation
- Tez No: 109516
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
V ÖZET Dünyada nüfus yoğunluğunun artması ve buna paralel olarak araç sayısının artması insanları daha verimli park yerleri inşa etme konusunda araştırma yapmaya yönlendirmektedir. Bu çalışmada ülkemizde pratik uygulaması bulunmayan Akıllı Otopark Sisteminin Tasarımı ve Simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Yapılan tasarımda her katta araçların kaldırılması ve taşınması amacıyla bir robot kullanılmıştır. Tüm park için de bir asansör vardır. Robotlar ve asansörden meydana gelen sistem bilgisayar tarafından kontrol edilmektedir. Bu tez çalışması beş bölümden oluşur. Bölüm l'de giriş kısmı ve tezin amacı verilmiştir. Bölüm 2'de Dünya'da bulunan benzeri parklar incelenmiş ve birtakım karşılaştırmalar yapılmıştır. Bölüm 3 'de tasarlanan ve simülasyonu hazırlanan sistemin özellikleri ve çalışması anlatılmıştır. Bölüm 4'de simülasyon programının çalışma prensibi ve programdan örnek verilmiştir. Bölüm 5'de ise elde edilen sonuçlar verilmiştir. Yapılan simülasyon sonucu klasik oto parklara göre gerçekleştirilen sistemde %93.33'e varan bir verimlilik elde edilmiştir. Sistemin çalışması için insana ihtiyaç duyulmaması ve bütün park etme ve park'tan alma işlemlerinin robot tarafından yerine getirilmesi simülasyonu yapılan sistemin diğer bir avantajıdır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Increasing in population density and consequently increasing in automobile number force people for making researches on construction of more efficient park places. In this thesis, design and simulation of intelligent car park, that has no practical application in Turkey, have been realized. A robot has been used in the design for lifting and moving of cars. There is only one elevator for all car park. The lifting and moving system constituted by robots and elevator is controlled by a computer. The thesis contains five chapters. In chapter 1, introduction and purpose of the thesis have been given. In chapter 2, similar car parks in the world have been investigated and some comparisons have been made. Properties and operation of the system designed and simulated have been explained in chapter 3. In chapter 4, operation principle of simulation program and an example from the program have been given. Results obtained in the work have been given in chapter 5. As a result of simulation an effectiveness at the order of %93.33 has been obtained by the system designed. Another advantage of the system simulated is no need for human operator for operation of the system and that all park in/out operations have been performed by robot.