Metrolarda sinyalizasyon sistemleri ve hız kontrol tekniklerinin incelenmesi
Signalling system in railways and investigation of velocity control technique
  1. Tez No: 109526
  2. Yazar: HÜSEYİN ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Metropol denebilecek kadar büyük olan yerleşim merkezlerinde toplu taşım sistemi olarak kullanılan raylı taşıma sistemlerinin özel bir yeri vardır. Raylı toplu taşım sistemlerinde kullanılan teknikler, uzun yıllar boyunca demiryolu işletmeciliğinde kullanılan tekniklerin geliştirilmesi ile elde edilmiştir. Bu tez çalışmasının ilk bölümünde, metroların tarihsel gelişimi, tanımlanması ve sınıflandırması ele alınmıştır. Daha sonra metroların seçimi ve kriterleri ele alınarak, ülkemizdeki toplu taşım sistemlerine değinilmiştir. Bu arada raylı sistemlerin avantajları da bu bölümde incelenmiştir. İkinci bölümde, raylı sistem işletmelerinde kullanılan sinyalizasyon sistemlerinin tarihsel gelişimine kısaca değinildi. Bu bölümde, sinyalizasyon sistemlerinin raylı sistemlere uygulanmasının faydalan ve temel sinyal örnekleri verilerek, tren kontrol sistemleri anlatılmıştır. Tezin ana bölümlerini oluşturan sinyalizasyon sisteminin temel üniteleri ise, bundan sonraki bölümlerde ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, sinyalizasyon sistemlerinin kalbi olan MİS 801 İçten Kilitlenme Sistemleri ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Bu bölümde, tren hareketlerinin gerçekleşme şekilleri, trenlere seyir caddesi kurulması, sinyal lambalarının alacağı pozisyonlar ve hat üzerindeki makasların kontrol edilebilme şekilleri anlatılmıştır. Ayrıca, işletme esnasında trenlerin hız kontrol metodları, 'Otomatik Tren Kontrol' ve 'Magnetik Tren Kontrol" başlıktan altında incelenmiştir. Dördüncü bölümde, trenlerin hat üzerinde bulundukları anda konumlanın tespit eden hat devreleri, 'Ses Frekanslı Hat Devreleri' modeli ele alınarak incelenmiştir. Beşinci bölümde, trenlerin gidiş hızı ve kesişme hesapları, uygulama örnekleri ile beraber incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Rail systems used as transit systems take an important role in large metropolitan cities. Techniques used in rail transit systems are obtained through the rail system technologies of long time periods. In the first chapter of this study, historical development, description and classification of undergrounds are mentioned. Later, taking into account the selection and criteria of undergrounds, it is mentioned that the transit systems in our country. The advantages of rail systems are also investigated in this chapter. In the second chapter, the historical development of signalling systems used in railway systems is investigated then application of signalling systems to railway systems are explained with the examples of fundamental signals. Also, train control systems are revieved. The main units of signalling systems are mentioned in detail in the following chapter. In the third chapter, MIS 801 Modular interlocking Systems is explained in detail. The different ways of train movements, preparing travel roads to the trains, the positions of signal lambs and the control types of point machines are mentioned. Two kind of Speed control methods in railway systems. Automatical Train Control (ATC) and Magnetic Train Control (MTC) are also explained. In the fourth chapter, rail circuits which define the location of trains on the railway are mentioned in two different models. Rail Circuit Models with Tone Frequence are mentioned. In the fifth chapter, the speed of the trains and crossing are mentioned with application examples.