Atıksu kanalizasyon şebekelerinin bilgisayar destekli analizi
Computer aided design of wastewater collection systems
- Tez No: 109525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARDIÇLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
IV ÖZET Yerleşim bölgelerinin evsel ve endüstriyel ihtiyaçlarını karşılamak için getirilen sular, tüketim yerlerinde kullanıldıktan sonra atık su haline gelir. Atık suların canlılara ve çevreye zarar vermeden uzaklaştırılması gerekmektedir. Kullanılmış ve yağmur sularını toplayıp yerleşim bölgelerinden uzaklaştıran sistemlere“Kanalizasyon sistemleri”adı verilir. Kanalizasyon sistemleri, atık sular ile yağmur sularının birlikte tek bir kanalda toplandığı“birleşik sistem”ve bu suların ayrı kanallarda toplandığı“ayrık sistem”olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her iki sisteminde birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Yerleşim bölgesinin mevcut alt yapısı, topografyası, paranın teminindeki güçlükler göz önüne alınarak sistem seçimi yapılmalıdır. Bilgisayar teknolojilerinin hızla geliştiği günümüzde problemlerin çözümünde bilgisayar destekli tasarımlardan yararlanmak kaçınılmaz olmaktadır. Özellikle karmaşık ve iteratif yöntemler gerektiren kanalizasyon şebekesi hesabında bilgisayar kullanılarak kısa sürede hesap yapılmakta çözümlerin ekonomik yönden karşılaştırma imkanları daha az sürede mümkün olmaktadır. Mühendislik hesaplarının bilgisayar destekli analizinde verilerin hatasız olarak hazırlanması ve sonuçların deneyimli mühendisler tarafından incelenerek değerlendirilmesi gerekir. Bu çalışmanın amacı, ayrık sistem kanalizasyon şebekelerinin atıksuları toplayan kanallarının bilgisayar destekli tasarımının yapılmasıdır. Bu amaçla ülkemizde geçerli olan İller Bankası şartnameleri esas alınarak kanaldaki akımın hidrolik hesabını yapan, en uygun boru çapını, boru ve kazı metrajını hesaplayarak istenilen cadde ve sokağın boy kesitini grafik olarak gösteren program geliştirilmiştir. Bu program kişisel bilgisayarlar için Delphi(4.0) dilinde hazırlanmıştır. Grafik tabanlı hazırlanan program İller Bankası hesap tablosunu kullanarak, imar planı paftaları üzerinde yapılan ön dizayna göre veri girişi ve gereken değişikliklerin kolaylıkla yapılmasını sağlamakta, hesap tablosunda 10000 borulu kanalizasyon şebeke hesabını oldukça kısa sürede çözebilmektedir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Water that is provided to meet the needs of public and industrial places becomes wastewater after it is used. Wastewater must be carried away without harming the environmental and living things. Systems that collect and carry away rain and used water are called sewage systems. These are divided into two types: combined sewers in which rain and wastewater collected in a single drainage channel, and separate sewers in which rain and wastewater are collected separately. However, these are both advantages and disadvantages as far as these two systems are concerned. The present infrastructure and topography of the settlement areas and also financial difficulties must be taken into consideration in the selection of the system to be used. Today, given the rapidly improving computers technology, it is becoming imperative to make greater use of computer- assisted designs in dealing with potential problems. Especially in the calculation of designs requiring highly complex and iterative methods, making use of the computer offers less time consuming and efficient solutions. It also makes it possible to compare the solutions in terms of economy in a short pried of time. In the computer- assisted analysis of calculations, it is essential that mistake-free data be prepared and the results be thoroughly evaluated by experienced engineers. The purpose of this study is to make the computer assisted designs of wastewater collection channels of separate sewage systems. In order to do this, based on the present specifications of Turkey's Province Bank (İller Bankası), a program has been developed. This program can calculate the hydraulic flow of canal, and by calculating the most appropriate pipe diameter as well as pipe and excavations measurements, it can show the cross-sections length of any street or road graphically. This program has been developed in Delphi( version 4.0). This graphic based program, by using the calculation the table of Turkey's Province Bank (İller Bankası), makes it possible to make any necessary changes and input data easily according to the pre-design which has already been made on zoning and improvement plans. Calculations of a sewage system consisting of 10,000 pipes can be done in a very short period of time