Hybrid reactor application in anaerobic treatment
Anaerobik arıtmada hibrit reaktör uygulaması
- Tez No: 109545
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE FİLİBELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
IV ÖZET Anaerobik filtreler özellikle konsantre atıkların arıtılması amacıyla uzun süredir kullanılmaktadır. Hybrid reaktörler yukarı akışlı anaerobik filtrelerin bir modifikasyonudur. Hybrid reaktör, yukarı akışlı çamur yataklı anaerobik reaktör (UASB) ile anaerobik filtrenin (AF) kombinasyonu olan sistem olarak tanımlanabilir. Bu nedenle de hybrid reaktör ile bu iki reaktörün avantajlarım bir arada elde etmek mümkün olurken kullanım kısıtlan da minimuma indirgenmektedir. Bu çalışmada, laboratuvar ölçekli, içinde herhangi bir gaz/katı/sıvı ayırma düzeneği bulunmayan standart tip hybrid model reaktör kullanılmıştır. Model reaktör, mesofilik şartlarda çalıştırılmıştır. Sıcaklık reaktör içinde bulunan termostat sistemi ile 35 °C civarında sabit tutulmuştur. Çalışmanın başında seyreltilmiş melas, üre ve K2HPO4 kullanılarak KOİ/N/P oranı 100/5/1 olacak şekilde ayarlanmış sentetik su kullanılmıştır. 4.5 mg/L FeCfe.öHaO ve 0.44 mg/L NİSO4 iz element olarak besleme suyuna ilave edilmiştir. Reaktörün verimi değişik hidrolik ahkonma sürelerinde (0.5 gün, 1 gün ve 2 gün) ve değişik organik madde yükleme değerlerinde (1-10 kgKOİ/m3*gün) irdelenmiştir. Deneysel çalışmalar sırasında minimum %77, maksimum %90 KOÎ giderme verimi elde edilmiştir. Model reaktör, 2 gün hidrolik akkoruna süresinde 15,000 mg/L KOİ konsantrasyonuna sahip konsantre atıksuyu dahi başarıyla artabilmiştir.Çalışmanın sonunda, elde edilen verilere, biyolojik sistemler için en yaygm olarak kullanılan biyokinetik modeller uygulanmıştır. Kullanılan sistem için en uygun model belirlenerek uygulanan işletme koşullan için kinetik parametreler hesaplanmıştır. Bu proje TÜBİTAK ve Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Fon Saymanlığı tarafindan desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Anaerobic filters have been used to treat especially concentrated wastewater for a long time. Hybrid reactor is a modification of upflow anaerobic filters. The hybrid reactor can be defined as a combination of upflow anaerobic sludge bed (UASB) and anaerobic filter (AF). Hence, the hybrid reactor promotes the advantages of the UASB and AF reactors, while minimizing their limitations. In this study, laboratory scale model hybrid reactor was designed. This is a standard Hybrid reactor design, where the filter is located in the upper part of the reactor without any gas/solid/liquid separation device. Reactor temperature was automatically adjusted in mesophilic conditions, which is about 35 °C using a thermostat system. Synthetic wastewater, which was consisted of diluted molasses, urea and K2HPO4 resulting in a ratio of COD/N/P = 100/5/1, used throughout the experimental studies. FeCİ2.6H20 and NİSO4 were added at a concentration of 4.5 mg/L and 0.44 mg/L, respectively as a trace element. Treatment efficiencies of the model reactor were investigated at different hydraulic retention times (0.5 d, 1 d, and 2 d HRT) and organic loading rates (1-10 kgCOD/m3*d OLR). COD removal efficiencies ranging from 77% to 90% were achieved during the experimental studies. The results indicated that the model reactor could treat successfully concentrated synthetic wastewater, which has 15,000 mg/L COD concentration, at 2 days HRT.Ill Widely used biokinetic models for biological systems were applied to data obtained from experimental studies. Most suitable models were determined and kinetic parameters were calculated depending on the operational conditions. This project financed by Scientific and Technical Research Council of Turkey (TÜBİTAK) and Research Foundation of Dokuz Eylül University.