Menderes masifinde prekambriyen temel içerisinde yeralan palijenetik pan-afrikan granitlerin jeokimyası ve metamorfizmaları
The Geochemistry and metamorphism of palingenetic pan-african granites in precambrien basement of the Menderes massif
  1. Tez No: 109569
  2. Yazar: METİN AKSAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Ödemiş Kiraz As Masifi içerisinde kalan çalışma alanı yaklaşık olarak 100 km2 'lik bir alanı kapsamaktadır. Yapılmış olan bu çalışmanın amacı bölgenin 1/25.000'lik jeoloji haritasinin yapılması ve Masifteki kayaçlann türleri, metamorfizmalan ve tektonizma konulanna açıklık getirmektir. Haritalama ile çalışma alanı içerisindeki kayaçlar çekirdek ve örtü serileri olmak üzere iki ana gruba ayrılmışlardır. Çalışma alanının kuzey ve güney bölümlerinde örtü serilerine ait kayaçlar yer alırken, bölgenin orta kısmında çekirdek serisine ait topluluklar yer almaktadır. İki topluluk arasındaki sınır tektonik ve metamorfik olaylar sonucunda silinmiştir. Ödemiş - Kiraz Asmasifi Menderes Masifı'ndeki nap yığını yapısının en net olarak gözlendiği bölgedir. Asmasif de Pan - Afrikan temele ait birimler ve Paleozoik Mesozoik yaşlı örtü serileri çok sayıda tektonik dilim olarak bulunmaktadır. Örtü serisini alttan üste doğru granat fillit, muskovit - kuvars şist ve mermer ardalanmalı topluluktan oluşturmaktadır. Çekirdek serisi ise gnays, paragnays, mika şist, migmatit ve metagranitlerden oluşmaktadır. Metagranitler içerisinde lepidoblastik ve porfiroblastik dokular gözlenmektedir. Kayaç içerisindeki porfirler granat ve ortoklas tanelerinden oluşmaktadır. Alınmış örnekler mikroskop altında incelendiğinde tüm metagranit kesitleri içerisinde granat korona yapısı gözlenir. Çalışma alam içerisinde yer alan beş ayrı granitten yapılan kimyasal analizler sonucunda granitlerimizin kıta içi subalkalin S tipi granitler oldukları ortaya çıkmıştır. Granitler metagranit karekterindedirler ve migmatizasyon geçirmişlerdir, lökokratik karakterlerde olanların içerdikleri kuvars oram yaklaşık %76 civarındadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area in the Ödemiş Kiraz Sub-massive covers approximately 100 km- square area. The main purposes of this study are to prepare geological map of the area in 1/25.000 scale, to determine the lithologies of the rock units and to reveal the geotectonic and metamorphic evolution of the region. During the field studies, the rock succession was divided in two main groups as core and cover series. The cover series are exposed at northern and southern of study area and cover series are exposed at the center of the region. The boudary between the two rock series had been scraped by jeotectonic and metamorphic events. Pan-African basement rocks and Paleozoic and Mesozoic cover series are found as tectonic strip in the submassive. Cover serie is formed from bottom to top by garnet fillit, muscovite-quartz schist and marble alternation. Core serie is formed by gnays, paragnays, mica schist, migmatite and metagranite. Lepidoblastic and porphiroblastic textures are recognized in metagranite thin sections. Garnet and orthoclase minerals are seen as phenocrystals. Garnet corona textures are observed in all metagranite thin sections. Geochemical analyses of samples from five different localities of granites show that granites are continental, subalkaline and S-type granites. Granites are in metagranite character and they have undergone migmatization. Quartz contents of the locogratic ones are approximatelly %76.