İzmir ili çevresindeki kireçtaşlarının mühendislik özellikleri ve kullanım alanlarının araştırılması
Investigation of engineering properties and usage of limestones in and around Izmir
  1. Tez No: 109568
  2. Yazar: EVRİM YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Bu çalışma kapsamında İzmir ili kireçtaşlannın yayılanı, litolojisi, mühendislik özellikleri, akifer ve zemin olabilme özellikleri incelenmiş ve kullanım alanları araştırılmıştır. İzmir ili kireçtaşlan, gerek litolojik gerekse mühendislik özellikleri bakımından benzer özellikler göstermesi nedeniyle Paleozoyik, Mesozoyik ve Senozoyik kireçtaşlan olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Çalışma alanında bu üç grup içinde yer alan kireçtaşlannın mühendislik özellikleri incelenerek, izmir ve çevresindeki kireçtaşlannın hangi alanlarda kullanılabileceği araştırılmıştır. Kireçtaşlan, inşaat sektörünün olmazsa olmaz hammaddelerinden biridir. Ülkemizde özellikle son otuz yıldır nüfus artışına paralel olarak hızlı bir kentleşme ve sanayileşme yaşanmaktadır. Bunun sonucunda konut ve alt yapı gereksinimi artmakta, doğal olarak kireçtaşlarına duyulan talep de fazlalaşmaktadır. izmir ili kireçtaşlan gerek kalite gerekse rezervin çokluğu açısından uzun yıllar ihtiyacı karşılayabilecek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, distribution, litologic, engineering properties, aciffer and usage, of limestones are examined. Limestones of İzmir are classified into three groups as Palezoic, Mesozoic and Senozoic according to engeenering and litologic properties. Limestones in this three groups are examined in which sector they are used according to engineering properties. Limestones are one of the main raw material of building sector. Last three decades, because of the population increase, rapid urbanization and civilization in our country. As a result of it, it is increasing that structure and substructure and also the demand to limestone is expanding. Izmir has a great potential that, this city can provide the need of the limestones both for quality and capacity for many years.