Reconfigurable computing platform for register based genetic programming
Kayıtçı tabanlı genetik programlama için yeniden yapılandırılabilir bilişim ortamı
  1. Tez No: 109570
  2. Yazar: ŞERİFE SUNGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNDÜZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Programlama konusunda giderek artan hız ihtiyacı karşısında, bilişim teknolojileri üzerine çalışan bilim adanılan daha hızlı, ucuz ve esnek çözümler sunmak için uğraşmaktadırlar. Bu amaçla yapılan çalışmaların bir sonucu olarak, 'Yeniden Yapılandırılabilir Bilişim' (RCC- Reconfigurable Configurable Computing), 1993 yılında ilk defa SRC SPLASH ve Digital Equipment Corporation'ın PAM projesi ile tanıtılmıştır. FPGA (Field Programmable Gate Arrays) tabanlı bu teknoloji, klasik Von Neumann bilgisayarların yerini almak yerine daha çok PC veya iş istasyonuna takılan PCI kartı olarak kullanılmaktadır. Problem çözümleme teknikleri üzerine çalışan bir diğer grup bilim adamı ise Darwin' in evrim teorisi kaynaklı bir bilişim yöntemi olan Genetic Programlama (GP) kavramım ortaya atmış ve bu konuda çeşitli yapı ve metotlar geliştirmişlerdir. GP, yeni canlılar yaratmak için kullanılan cross-over ve mutasyon işlemlerinin bir kombinasyonunu içerir. Bu çalışmada, yeni bir çözüm bulma makinası tasarlamak için bu iki yeni gelişme register tabanlı makina tasannu üzerinde bMeştirilmiştir. Böylece Yeniden Yapılandınlabilir Bilişim Ortamı üzerinde geliştirilen 'Register' tabanlı işlemci platformunda, problemlerin Genetik Programlama metodlan kullanarak çözülmesini sağlamak amaçlanmıştır. Tasarlanan 'Register Machine' genel amaçlı olup, problemin cinsine göre fonksiyon kümesinin değiştirilmesine izin verebilmektedir. Denklik probleminden, kübik probleme kadar pek çok konuda çözüm bulmak için ortam sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The scientists studying on technologies of computing are working to put forward faster, cheaper and more flexible solutions according to growing demand for more and more speed requirement on the programming. As a result of these works, Reconfigurable Computing (RCC) was demonstrated by the SRC SPLASH and the Digital Equipment Corporation's PAM project in 1993. Instead of classical Von Neumann computers, this Field Programmable Gate Arrays (FPGA) based technology is commonly used as PCI board that is attached in PC or workstation. One another group of scientists studying on problem solving techniques put forward the concept of Genetic Programming (GP) that is an computing method originated from Darwinian Evolution Theory and improved several structures and methods on this subject. GP includes a combination of crossover and mutation operations, which are used for creation of new creatures. In this work, these two developments are combined on register based machine to design a new solving machine. Thus, problem solving is aimed by using the methods of Genetic Programming on platform of the register-based processor developed on reconfigurable computing. The Register Machine, which is designed for general purpose, therefore changing of its function set is allowed according to the type of the problem. It supports environment to find solutions for a lot of problems from parity to cubic one.