Survival models and an application
Sağkalım modelleri ve bir uygulama
  1. Tez No: 109576
  2. Yazar: AYŞE ÖVGÜ TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN MORALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
VI ÖZET Bu çalışmanın amacı, sağkalım modellerinin incelenmesi ve elde edilen özel bir alandaki verilerin uygun bir modelle açıklanmasıdır. Birinci bölümde, sağkalım analizlerinde kullanılan yöntemler karşılaştırılarak çalışmanın amacı belirtilmiştir. İkinci bölümde, veri tipleri ve sağkalım analizlerinde kullanılan fonksiyonlarla ilgili genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, sağkalım analizlerinde sıkça kullanılan parametrik yöntemlerden sırasıyla Exponential, Gompertz, Makeham, Gamma, Weibull ve Lognormal dağılımları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, parametrik olmayan yöntemlerden Kaplan-Meier product limit ve Life table metodlan incelenmiştir. Beşinci bölümde ise elde edilen veriler uygun bir şekilde gruplandınldıktan sonra Kaplan-Meier product limit metoduyla incelenmiştir. Veriler, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'ndan elde edilmiştir ve NSCLC hastalarına ait tümör cinsi ve sağkalım bilgilerinden oluşmaktadır. İki grup arasındaki farklılıklar logrank ve Wilcoxon testleriyle incelenmiştir. Son bölümde, uygulamanın sonuçlan tartışıldı. Sınıflama düzeyinde ölçülen değişkenlerin düzeyleri arasındaki farklar Kaplan-Meier product limit metoduyla ortaya çıkarıldı ve NSCLC'e göre hastaların sağkalım süreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study is to examine the survival models and describing the data obtained in a particular field by a suitable model. In the first section, the goal of the study was described by comparing the methods used in survival analysis. The second section gives general information about the data types and the functions used in survival analysis. In the third section, Exponential, Gompertz, Makeham, Gamma, Weibull and Lognormal distributions which are the parametric methods used frequently in survival analysis, are examined in order. In the fourth section, the nonparametric methods, which are Kaplan-Meier product limit and Life table methods, were investigated. In the fifth section of the study, the data obtained were grouped in a convenient way and examined by using Kaplan-Meier product limit method. The related data were taken from Ege University Faculty of Medicine, Branch of Radiation Oncology and contains information about survival data and type of tumor belonging to NSCLC patients. The differences in two groups were researched by logrank and Wilcoxon tests. In the last section, the results of the application are discussed. Using Kaplan- Meier product limit method discovers the differences between the levels of variables measured in classification level and the survival times of the patients according to NSCLC are investigated.