Mermer ocağı açımında dikkat edilecek bölgesel ve yerel kriterler
The Regional and local considerations running of marble quarries
  1. Tez No: 109575
  2. Yazar: ATİLLA ALTINÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BURHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
II ÖZET 3213 sayılı Maden Kanunu'nun 1985 yılında yürürlüğe girmesi ile Türkiye Mermer Sektörü hızlı bir gelişme içerisine girmiştir. Bir çok güvenceler elde eden mermerciler, piyasanın da uygun olması ile, birbiri ardı sura yeni mermer ocakları açmaya başlamışlardır. Ancak açılan ocakların önemli bir bölümü yeterli ön bir etüt yapılmadığından ekonomik olmadıkları için kapatılmış ve yatırımcılar önemli zarara uğramışlardır. Buna rağmen günümüzde bile etüt yaptırmaktan kaçman yatırımcılar az değildir. Yatırımcıların önemli bir bölümünün etüt yaptırmaktan kaçınmalarının nedenlerini aşağıdaki şekilde sayabiliriz 1. Etütlerde belirli kriterlerin olmaması ve aşamalı bir etüt alam şemasının bulunmaması, 2. Etüt yapan kişilerin deneyimsiz olması nedeni ile karşılaşılan olumsuz sonuçlar, 3. Ocak etüdü yapabilecek deneyimli kişi sayısının az olması, 4. Bazı saha sahiplerinin etüt masrafından kaçınmak istemeleri. Bu çalışma kapsamında, mermer sektöründe eksikliği hissedilen mermer ocağı etütleri konusunda, ocak etütlerinde kullanılacak kriterleri ortaya koymayı amaçlayan bir çalışma yapılmış ve bir etüt alam şeması ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma sırasında mermer ocağı açımında dikkat edilmesi gereken temel kriterler dört ana başlık altında toplanmıştır: 1. Hukuki Kriterler, 2. Jeolojik Kriterler, 3. Ekonomik Kriterler, 4. Ocak Planlaması ile İlgili Öneriler. Bu kriterlerin incelenmesi sonucunda elde edilen verilere dayanılarak, çalışma alanında ocak işletmesi uygun görüldüğü taktirde, ocak planlaması ile ilgili ana noktalar üzerinde öneriler oluşturulmaya çalışılmıştır.Ill Bu çalışmalar sonucunda mermer sektörü için temel alınabilecek bir etüt formatı oluşturulmuştur. Mermer ocağı etüdü yapacak olan kişilerin bilimsel bilgilerin yanında ayrıca piyasa deneyimine de sahip olması, çalışma sonunda elde edilecek verileri mermercilik açısından doğru bir şekilde yorumlayabilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT After the issue of the Mining Law with code 3213 in 1985, the marble industry of Turkey has accomplished pronounced advances. Many new marble quarries have been opened since 1985, but big number of them were found uneconomic and closed causing important amount of economic lost for their owners. In nearly all of the new quarries there is no well based feasibility studies including geological, economical and mining planning. In this study, it is tried to estabilish a format to examine the feasibility a new marble prospecting area and to prepare a flow chart with steps of that format a further operation should be halted, if the prospect area is determined to be uneconomic.