Şehir planlamada su ve kanalizasyon sistemleri proje eşiklerinin değerlendirilmesi (İzmir büyük kent bütünü'nde bir deneme)
The Evaluation of thresholds of water and sewerage projects in relation to urban planning (testing the hypothesis in the case of İzmir greater city area)
- Tez No: 109591
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILDIRIM ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
V ÖZET Şehir planlama, birçok farklı disiplindeki bilim dalıyla entegre olmuş ve uygulamada bunu direkt veya dolaylı olarak kullanan bir bilimi dalıdır. Bu diğer bilim dallarıyla olan yakın ilişkiden dolayı, şehir planlamada yapılan çalışmalar ve araştırmalar, farklı bilim dallarındaki uygulama kriterleri de değerlendirilerek ve sentezlenerek yapılmaktadır. Bu çalışma ve araştırmada, farklı bilim dallarıyla olan yakın ilişkiden yola çıkarak kentsel mekanın oluşumuna direkt etkisi olan ancak daha çok Çevre ve İnşaat Mühendisliği tarafından kentsel mekanda uygulanan kentsel teknik altyapı sistemlerinin ve özellikle bu sistemlerden su ve kanalizasyon sistemlerinin mekanının oluşturulması ve yönlendirilmesi üzerindeki etkileri üzerinde durulmuştur. Kentsel teknik altyapı sistemlerinin daha iyi anlaşılabilmesi için, kentsel teknik altyapı sistemleri ve bunların zaman içindeki oluşumları, gelişimleri ve Türkiye'de uygulama bulduğu alanlar üzerinde incelemeler yapılmıştır. Kentsel teknik altyapı üzerine yapılan bu araştırmalardan sonra, bu sistemlerin kent planlama sürecindeki etkileri üzerinde durulmuştur. Burada kent planlamada, kentsel teknik altyapının konumu, teknik altyapıyı etkileyen veya hazırlayan faktörler, teknik altyapının sağlanması politikaları, imar planlarıyla olan ilişkisi, geleceği ve önemi üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışma teknik altyapı sistemlerinin kent planlama sürecine olan etkilerinin ve kent planlama/teknik altyapı ilişkilerinin daha iyi anlaşılabilmesini sağlamış ve çalışmanın gerekliliğinin ortaya koymuştur.VI Kentsel teknik altyapı ve bunun kent planlamayla olan ilişkisi üzerine bu tür bir ön araştırma yapılmadan su ve kanalizasyon sistemlerinin mekansal etkilerinin sorgulanması, çalışmayı doğru ve bilimsel olmaktan uzaklaştıracaktır. Su ve kanalizasyon sistemleri üzerinde yapılan çalışma ise buraya kadar yapılan çalışma ve araştırmadan farklı olarak daha detaylı ve su ve kanalizasyon sistemleri hakkında genel bilgi, bunların kentsel mekanın oluşumunda ve şekillenmesindeki etMlerinin detaylı araştırılmasının yanı sıra uygulamaya yönelik olarak kent planlama açısından yöntem geliştirmeye yönelik yapılmış bir çalışmadır. Burada kent planlamada şehir plancısının yaptığı çalışmalarda dikkat etmesi gereken mekansal kriterler üzerinde durulmuştur. Su ve kanalizasyon sistemleri hakkında yapılan bu detaylı çalışma sonucunda, kent planlama açısından geliştirilmeye çalışılan yöntemin ve uygulamada kabul edilen mekansal kriterlerin doğruluğunun ve bilimselliğinin bir şekilde örnek bir çalışma ve uygulama alam üzerinde sorgulanması ihtiyacım doğurmuştur. Bu ihtiyaç sonucunda çalışma, uygulama ve deneme alam olarak, İzmir Büyük Kent Bütünü seçilmiştir. izmir Büyük Kent Bütünü'nde mevcut durum hakkında bilgi veren ve durumu analiz eden bilgilerin toplanmasından ve yorurnlanmasından sonra, daha önce belirtilen kent planlamada su ve kanalizasyon sistemlerinin projelendirme kriterlerinin veya proje eşiklerinin örnek üzerinde değerlendirilmesi ve sorgulanması yapılmıştır. Yapılan bu değerlendirme ve sorgulama sonucunda, İzmir büyük kent bütününde kent planlamada yapılan uygulamaların, su ve kanalizasyon sistemlerindeki uygulamalarla birlikte değerlendirildiğinde, planların kendi içinde bazı uygulama sorunlarıyla karşılaştığı ve kent bütününde sorunlu bölgeler yarattığı görülmüştür. Ortaya çıkan bu sorunlar ve sorunlu bölgeler kapsamında, kent bütünü ve bölgeler için kent planlamada uygulanması gereken mekansal çözüm politikaları üretilmiştir.vn Kent planlamada su ve kanalizasyon sistemlerinin proje eşiklerinin değerlendirilmesine yönelik yapılan bu çalışma ve araştırma, şehir plancılarının ve yerel yönetimlerin geleceğe yönelik yaptıkları kent planlama çalışmalarında su ve kanalizasyon sistemlerinin etkilerinin önceden kestirilebilmesini, gerekli durumlarda imar planlarında ve/veya teknik altyapı projelerinde düzeltmeler yapılmasının koşullarını ve bu doğrultuda planlama aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, su ve kanalizasyon teknik altyapı sistemlerinin şehirlerde projelendirilmesinde mekansal planlama için gerekli olan standartlar da irdelenerek tasarım çalışmalarında kullanılabilir duruma getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT City planning has been integrated with many different disciplines and uses different disciplines in practise in direct or indirect ways. Due to this close relationship with the other disciplines, studies and researchs in city planning are made by evaluating the application standards of many other scientific disciplines. By this study research project, infrastructure systems which are mainly being carried out by Civil and Environmental engineering, especially the water and canalisation systems which directly affect the development of the city plan have been examined. The development and the practise in Turkey of the infrastructure systems have been resarched to better understand the infratructure systems in field of practise. After these researches on infrastructure systems, the effects of these systems on city planning process have been investigated. Studies have been made on the situation of city infrastructure planning, facts that effect or develop the infrastructure, policies to maintain infrastructure, relation with macro plans and its future. These studies have maintained a better understanding of the infrastructure system/city- planning relationship and prooved its neccesity. The croos examination of water and canalisation systems and their affect on cities before having a pre-research on the city planning and infrastructure systems would estrange the study from being scientific. The study on water and canalisation systems is further detailed from the general information and development but the method constructing by the city planner. In thisIX part of the study the situational facts that the city planner must consider have been dewelled upon. As a result of this detailed research on water and canalisation systems, a field of practise have become necessary to verify the genuinity and scientific-ness of the method being constructed by the city planner and the situational facts that hold acception in practise. By these necessity, İzmir Municipality have been chosen as a study, resarch and practise area. After collection and evaluation of the information that analyze the present situation of İzmir Municipality, the project facts and the threshold of projects have been evaluated and verified on the model. By these evaluation and verification it has been seen that practises of city planning and water and canalisation system practises of İzmir Municipality have some troubles and develop problem areas inside the city plan when they are croos- examined. Situational solution policies have been produced to be applied on the whole city and regions involving these problem areas. This research project upon evaluating the project thresholds of water and canalisation systems in city planning have exposed the foreseeing of city planners and local directors of the affects of water and canalisation systems to the city plan; the needs to meet the requirements to change or modify the infrastructure projects. The standards that are required for situational planning of projecting the water and canalisation infrastructure systems in cities have also been examined and accustomed for use in design.