Computer aided design and analysis of the tower crane
Kule kreninin bilgisayar destekli tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 109590
  2. Yazar: EROL ZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ffl ÖZET Bu çalışmada, statik yükler altındaki kule törenindeki gerilme dağılımları ve elastik şekil değişimleri incelenmiştir. Liebherr firmasına ait Turm 120 HC tipindeki krenin ana Ölçüleri ve parçaları dikkate alınarak iki farklı kren montajı oluşturulmuştur. İlk modelde Gerdirme Elemanının uzunluğu 27.9 m, ikinci modelde ise 21. İm dir. Çözümler kaldırma yükünün 2900kg ve 3450kg' lık iki farklı değeri ve arabanın bum üzerindeki beş farklı pozisyonu için yapılmıştır. Rüzgar yükü, karşı ağırlık ve kaldırma ünitesinin ağırlığı, arabanın ağırlığı ve krenin kendi ağırlığı sisteme etki eden diğer yükler olarak düşünülmüştür. Krenin modellenmesinde, sonlu eleman modelinin oluşturulmasında ve analizinde I-DEAS genel amaçlı Bilgisayar Destekli Mühendislik (BDM) programı kullanılmıştır. Sonuçlar üç boyutlu model üzerinde farklı renk tonları kullanılarak ve grafikler ve tablolar halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study, stress distributions and elastic deformations forming on the tower crane subject to static loads are examined. By taking main dimensions and sections into account for Turm 120 HC type tower crane, a product of Liebherr, two different tower crane assemblies are created. In the first model, the length of the Support Arm is 27.9m and in the second model, the length is 2 1. 1 m. Solutions are investigated according to five different positions of the trolley and two different magnitudes of the hoisting load, namely 2900kg and 3450kg. Wind load, counter ballast and the weight of the hoisting gear unit, weight of the tower crane and the weight of the trolley and the hook are considered as other loads acting on the tower crane. I-DEAS, a general purpose Computer Aided Engineering (CAE) program is used for modeling and generating finite element modeling and analysis. Results are presented as three-dimensional models using different shades of color, as graphics and in tables.