Performance of turbo codes in rayleigh fading environments with AWGN
Turbo kodların toplanır gauss gürültülü ve rayleigh sönümlü ortamlardaki performansı
- Tez No: 109597
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REYAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
IV ÖZET Kablosuz haberleşme ortamlarında sinyal zayıflaması ve sönümlenmesi, güvenilir haberleşmenin gerçekleşmesi için karşımıza çıkan en büyük engel olmaktadır. Bu tezin basit anlamda amacı; özyinelemeli deşifreleme, kanal serpiştiricili, iki adet tekrarlı sistematik konvolüsyonel kodun paralel yapısı esasma dayanan BPSK modülasyon kullanan turbo kodlama sistemlerinin Rayleigh sönümlü ortamlardaki performansının incelenmesidir. 1993 yılında Claude Shannon tarafından ilk kez ortaya atılmalarından bugüne, en güçlü hata düzeltme tekniklerinden birisi haline gelen turbo kodlama sistemlerinin performanslarının sönümlü ortamlarda da araştırılması gereklidir. Bu tezde, BPSK modülasyonlu sinyallerin toplanır Gauss gürültülü ve Rayleigh sönümlü kanallarda, kanal serpiştiriri, tam ve tahmin edilmiş kanal durum bilgisi kullanılarak simüle edilmelerine çalışılmıştır. Turbo kodlama sistemlerinin bu tür ortamlara da çok iyi uyum sağladığı ve en iyi bit hata oram değerlerine ulaştığı gösterilmiştir. Turbo deşifreleyici algoritmaları olarak çoğunlukla, MAP (Maximum A Posteriori Probability) veya SOVA (Soft Output Viterbi Algorithm) algoritmaları kullanılmaktadır. Tezde, MATLAB programlarıyla oluşturulan simülasyonlarda değişik durumlar için (değişik sayılarda yinelemeli deşifreleme, kanal blok serpiştiririnin ve kanal sönüm tahminleyicinin kullanıldığı ve kullanılmadığı gibi) deşifreleyicide MAP algoritması kullanarak ortaya çıkan sonuçlar incelenmiş ve karşılaştırma sonuçları yorumlanmıştır.Sonuç-^olarak Rayleigh sönümlü kanallarda, kanal blok serpiştiricinin gerekli olduğu, sistem performanslarının karşılaştırma sonuçlarına dayanılarak gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Fading in wireless environments is one of the biggest obstacles to reliable communications. The basic goal of this thesis is to investigate the performance of a turbo coded BPSK system over Rayleigh Fading environments, based on iterative decoding, soft-in/soft-out decoding, channel interleaving, parallel concatenation of two recursive systematic convolutional codes and non-uniform random interleaving: As turbo codes became one of the most powerful error correction techniques since their first introduction in 1993 by Claude Berrou, (Berrou et al, 1993) then- advantages for reliable communications over fading environments should also be explored. In this thesis BPSK signalling over correlated flat fading channels with channel interleaving and with both perfect and estimated channel state information are considered. It has been shown that turbo codes are also well suited as a channel coding scheme in such environments and they achieve reasonable BERs. As a decoding technique mainly the MAP (Maximum A Posteriori Probability) or the soft output Viterbi algorithm (SOVA) is used. In the simulations, which were created with MATLAB program, the MAP algorithm is used to explore the resultant BERs for different considerations (for different number of iterations, with and without the usage of channel block interleaver and fading estimator in the case of Rayleigh environment). IX. YÜKSEKÖCMTİM kuwjj»in It has -been shown that channel interleaving is necessary on a correlated fading channel, and found that the performance of the system with channel interleaver is considerably better than without channel interleaving applied.