Improving the bit error rate performance of in-vivo radio channel using MLSE and channel coding
- Tez No: 728684
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kablosuz in-vivo aktüatörler ve sensörler gibi bazı araçlar, aşağıdakilerden biri olarak tanımlanmıştır. ileri teknolojilerin bileşenleri. Ayrıca in-vivo kablosuz tıbbi cihazlar ve ilgili teknolojiler, ölçeklenebilir ve düşük maliyetli çözümler sağlayarak geliştirmenin bir sonraki aşamasını temsil eder giyilebilir cihaz entegrasyonunun yanı sıra. In-vivo WBAN cihazları, invazivliği azaltır. prosedürler, aynı zamanda sürekli sağlık izleme sağlar. Ayrıca, hasta verileri uzun bir zaman diliminde toplanmıştır. Benzer şekilde, kanal kodlaması için bir çözüm olarak kabul edilir. etkinliğini artırmak ve Inter Symbol'den muzdarip kablosuz bağlantıların üstesinden gelmek Et, kemik, deri ve kandan geçen sinyal yolundan kaynaklanan parazit, bunu garanti eder. in-vivo'daki büyük sönümleme dikkate alındığında, alınan veriler gönderilen verilerle aynıdır. etten, kemikten, deriden ve kandan geçen sinyal yolu sayesinde kanallar alınan veriler gönderilen verilerle (ISI) aynıdır. Ayrıca, tüm simülasyonlar bir Ultra Geniş Bant frekanslarında (3.10-10.60GHz) 50 MHz bant genişliği. veri iletimi Mevcut çalışmada in-vivo kanal üzerinden performans uygun kabul edilerek artırılmıştır. kanal kodlama Ayrıca sonuçlar, veriler için turbo kodlar kullanıldığında bitin bunlarla ilişkili hata oranı performansı, BER'i artırarak önemli ölçüde iyileşir ve kutupsal ve evrişimli kodlardan daha iyi performans gösterir. Evrişimsel kodlamanın yanı sıra, diğer yaklaşımlar benzer şekilde gerçekleştirin, bu bilgi bloğunun uzunluğu arttıkça doğru olur. bu Bu çalışmadaki simülasyon, insan vücudunun yoğun yapısından dolayı in-vivo kanal, sinyalin geçtiği yoldan dolayı Rayleigh kanalından daha kötü performans gösterir. (Et, Deriler, Kan, Kemikler, Kaslar ve Yağ).
Özet (Çeviri)
Some gadgets, such as wireless in-vivo actuators and sensors, have been identified as one of the components of advanced technologies. In addition, in-vivo wireless medical devices and related technologies represent the next stage of development, providing scalable and low-cost solutions as well as wearable device integration. In-vivo WBAN devices reduce the invasiveness of procedures while also providing continuous health monitoring. Furthermore, patient data may be collected over a long period of time. Similarly, channel coding is considered a solution for increasing the effectiveness and overcoming the wireless links suffering from Inter Symbol Interference due to the signal path passing through flesh, bones, skins, and blood guaranteeing that the received data is the same as the sent data, taking into account the large fading in in-vivo channels due to the signal path passing through flesh, bones, skins, and blood guaranteeing that the received data is the same as the sent data (ISI). Furthermore, all simulations were run with a 50 MHz bandwidth at Ultra-Wideband frequencies (3.10-10.60GHz). The data transmission performance over the in-vivo channel is increased in the present work by adopting appropriate channel coding. Furthermore, the results reveal that when turbo codes are utilized for data, the bit error rate performance associated with them improves significantly by increasing BER and outperforms polar and convolutional codes. Apart from convolutional coding, other approaches perform similarly, which becomes true as the length of the information block increases. The simulation in this work shows that due to the dense structure of the human body, the in-vivo channel performs worse than the Rayleigh channel due to the path by which the signal travels (Flesh, Skins, Blood, Bones, Muscles, and Fat).