Total productive maintenance:An application
Toplam verimli bakım:Bir uygulama
  1. Tez No: 109598
  2. Yazar: İLYAS AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu tezin araştırmaları otomotiv yedek parçası üreten Erkunt Sanayi' de yürütülürken Yazar, Toplam Verimli Bakım ile 2000 yılında ilk karşılaştı. TPM takımı ile birçok makinada otonom bakım çalışmalarına katıldı. Yazar çeşitli işlem bölümlerini gezerken, dış TPM danışmanlık firmaları ile kontaklar kurarken (Efeso ve Ekser), operasyon ve bakım personelini dinlerken, Ege Endüstri' de onların iki ana tekrarlanan problemleri ile karşılaştı. 1. Ege Endüstri' de bakım fonksiyonunun durumu ileri değiL Bakım, zaruri bir kötülük, bir sabit gider, büyük miktarda paraların harcandığı ama çok küçük kazançların görüldüğü bir alan gibi algılandı. 2. Bakım personeli daha çok planlı koruyucu veya kestirim balom uygulamak istiyorlar ama çoğunlukla arızalı makine tamirlerinden oluşan ağır iş yükü nedeni ile onların zamanları ve kaynaklan yok. Yazarca açıkça gözüken, her ne ileri teknoloji araçlar ve teknikler bakım fonksiyonuna sunulduğunda, bu iki ana problemler çözülemedikçe onlar yardımcı olamayabilirler. Sonra TPM düşüncesinin Ege Endüstri' de uygulanmasına Yazarca karar verildi Bu çalışmada birinci bölümde, TPM felsefesini ve onun bileşenleri detaylı açıklanmıştır. İkinci bölümde, TPM' in faydaları bir Ömek verilerek vurgulanmıştır.Ve son bölümde, otonom bakımın genel düşüncesi bir işletmede Örnek uygulama yapılarak açıklanmıştır ve bazı sonuçlar önerilmiştir. İlk önce» operatörler, bakım personeli ve bakım mühendisinden bir TPM takımı oluşturuldu. Ondan sonra, işleme atelyesi şefi tararından bir pilot uygulama alam seçildi. Daha sonra, taşlama makinalan (Mikrosa, Wickman ve WMW Mİkrosa) için anket formları uygulandı. Takım mevcut durumu anladıktan sonra, iyileştirmeler yapıldı. Taşlama makinalan için iyileştirme aktiviteleri boyunca, yazar üst yönetimden hiçbir destek almaksızın, kendi olanaklarım kullandı. Bu tez, TPM' in nasıl uygulanacağım göstermek için, her endüstride diğer TPM uygulamalarında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The author first encountered TPM in 2000 when the author was carrying out research for this thesis in Erkunt Industry which produces automotive spare parts. The author joined autonomous maintenance activities with TPM team on several machines. As The author travelled around the various operating divisions, made contacts with outside of the TPM consultancy firms (Efeso, and Ekser), listened to operations and maintenance people, the author encountered two main recurring themes to their problems in Ege Industry: 1. The status of the maintenance function in Ege Industry was not very high. Maintenance was regarded as a necessary evil, an overhead, an area where considerable amounts of money were spent but little return could be seen. 2. Maintenance personnel would like to carry out more planned preventive or predictive maintenance, but they did not have the time or resources to do so due to heavy workload which was mainly composed of fixing machinery that had broken down. It became clear to author that whatever sophisticated tools and techniques were introduced into the maintenance function, they would not help unless these two fundamental problems could be resolved. Later, TPM philosophy was decided to apply by he author in Ege Industry. In this study, in the first chapter TPM philosophy and its components are explained in detail.In the second chapter, the benefits of TPM are emphasized with given an example. And in the final chapter, autonomous maintenance concept is detailed hy having the example of the implementation of a company and some solutions are suggested. Firstly, A TPM team was made up of operators, maintenance personnel, and maintenance engineer. Next, A pilot application area was selected by the chief of the processing plant. Later, Questionnaires were applicated for grinding machines (MSarosa, Wickman, and WMW Mikrosa), After the team had understand existing situation, improvements were done. Through the improvements activities for grinding machines, the author used his own opportunities without any supports from the top management. This thesis can be used for other TPM applications in any industry to show how to implement the TPM