Manisa bölgesi keramik potansiyelinin belirlenmesi
Determine of clay potential in Manisa region
  1. Tez No: 109610
  2. Yazar: F. BAHAR GÜLGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu araştırma, Turgutlu ve Salihli' de çok sayıda bulunan ve özellikle Turgutlu halkının yandan fazlasının geçim kaynağı olan tuğla - kiremit fabrikalarını ve bunların üretimlerim yakından tanımak amacıyla hazırlanmıştır. Bölgede hammadde kaynaklan oldukça fazladır. Turgutlu ve Salihli'deki işletmeler bu hammaddeleri, MTA' mn belirlediği sahalardan temin etmektedirler. Hammadde temini sağlandıktan sonra toprak, birçok aşamadan geçerek yapı malzemesi olarak kullanılan tuğla haline gelmektedir. Tuğla - kiremit üretimi, üretim miktan, üretim çeşitleri, kurulu kapasite, hammadde kaynaklan, talep ve pazar gibi konular araştıraıamn içeriğini oluşturmaktadır. Özellikle üretim miktan, kurulu kapasite, talep bölgeleri ve pazar payı gibi konular sektörün yapısından dolayı değişken olmaktadır. Bu bölümler hakkında doğru ve net veriler elde etmek çok zordur. Ciddi çalışmalann ve yazılı evraklann olmaması bu konuda işleri güçleştirmekte ve tahmini değerler verilmesine sebep olmaktadır. Tuğla - Kiremit sektöründe hammadde temininde bir problem olmamakla birlikte, Tuğla - Kiremit yerini alan yeni materyallerin kullanımıyla bu sektörde büyük sıkıntılar başlamıştır. Yapılan araştırmalar sonunda Turgutlu - Salihli Bölgesinde birçok Tuğla - Kiremit fabrikasının kapanmış olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study is to have knowledge on brick factories, which are locaited at Turgutlu and Salihli, specially has most of the people which provides job opportunities. The raw material sources are avaible with in this region, the factories as plants supplies raw material from areas which are specified by MTA. This material go through several procesing before it becames construction elements. The contents of the research containes production of bricks and roof tiles, amount of production, types of product capacity, subject material demends research, a specially production quantity, establishment capacity, areas demanded, marked share can be varied depending on the sector. It' s very difficult to obtain the correct data. On the above topics, none avability of serious research and written documents causes diffiiculties in estimating real values. It is not a problem to provide material in brick - roof tile sector but new other materials are being used instead of brick - roof tiles are becoming a very serious handship in this sector. In fact after the serious research a few factories has been closed around Turgutlu and Salihli regions.