Integration of cell formation and analytic hierarchy process in a decision support system
Hücre oluşturma teknikleri ve analitik hiyerarşi yönteminin bir karar destek sisteminde bütünleştirilmesi
  1. Tez No: 109613
  2. Yazar: SEREN ÖZMEHMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tezinin amacı, hücre oluşturma işlemini otomatikleştirecek bir karar destek sistemi geliştirmektir. Bu sistemde, hücre oluşturma problemi çok kriterli karar verme problemi olarak ele alınmaktadır. Karar destek sistemi kullanıcıya üç tane hücre oluşturma yöntemi sağlamakta ve bu teknikleri kullanarak alternatif hücre tasarımları geliştirmektedir. Ayrıca çeşitli performans ölçütleri ve Analitik Hiyerarşi Yöntemi kullanılarak hücre tasanmlannm değerlendirilmesi yapılmakta ve kullanıcıya en iyi hücre tasarımı önerilemektedir. Hücre oluşturma teknikleri ve analitik hiyerarşi yönetiminin bütünleştirildiği bu karar destek sistemi sayesinde, hücre oluşturma yöntenüerinin endüstriyel ortamlarda daha etkin kullanılacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to develop a decision support system to automate the cell formation process. In this system, the cell formation is considered as a multi-criteria decision analysis problem. The presented decision support system provides the user with a number of cell formation techniques, generates alternative cell designs using these techniques, evaluates their performance using five performance measures and finally suggests the user the best cell design to employ by using Analytic Hierarchy Process (AHP). It is hoped that the integration of cell formation and analytic hierarchy process through a computerized decision support system in this thesis will facilitate the design of cellular manufacturing systems in real life industrial applications.