Batı Anadolu'nun neotektoniğinin jeofizik verilerle incelenmesi (Çandarlı Körfezi örneğinde)
Investigations of West Anatolia's neotectonism with geophysical datas (at the Candarlı Bay)
  1. Tez No: 109614
  2. Yazar: ELÇİN GEÇİM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDENİZ ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
m ÖZET Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Çandarlı Körfezi'nin neotektoniği sismik, sismolojik ve gravite verileri ile araştırılmıştır. TPAO'dan alman sismik yansıma kesitlerinin değerlendirilmesi yapılarak aktif tektonizma etkileri fay, kırık, çöküntü, yükselme gibi güncel yapıların deprem odaklan ile karşılaştınlmıştır. Bu sistemin taban topografyası ve derin yapılan modellenmesinde gravite verilerinden yararlanılmıştır. Bakırçay grabeninin denizdeki uzantısı olan Çandarlı körfezi, grabeni oluşturan doğu-batı gidişli normal faylarla sınırlanmaktadır. Bakırçay grabeninin oluşumu kuzey- güney açılma tektoniği olarak ilişkilendirildiği halde, graben Anadolu plakasının batıya hareketinden de etkilenmektedir. Bundan dolayı, doğu-batı grabenlerinden önemli farkı; Çandarlı Körfezini de kapsayan grabenin, kuzeydoğu- güneybatı pozisyonudur. Aynca Batı Anadolu'daki grabenlerin oluşmasından önceki jeolojik döneme ait kuzey güney, kuzeydoğu - güneybatı uzanımlı faylann da aktivitelerini sürdürdükleri izlenmiştir. Sismik kesitlerden, volkanik hareketlerin de yükselmelere neden olduğu ve Çandarlı Körfezi'nde doğu- batı uzanımlı bir sırt oluşturduğu görülmektedir. Sediment kalınlığı olarak da Küçük Menderes ve Gediz grabeni gibi kaim sediment sıralamasına sahip değildir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this MsC thesis study, neotectonism of Çandarlı Bay was examined by using seismic, seismological and gravity data. Correlations between fault, fracture, depression and uplift formed by the effects of active tectonism and earthquake focuses were examined by evaluating seismic reflection sections obtained from Turkish Petrollium. Gravity data were used in basement topography and deep formation modeling of this system. Çandarlı Bay which is the extension of Bakırçay graben in the sea was bordered by east-west trending normal faults forming the graben. Development of Bakırçay graben was thought to be related with north-south openning tectonics, whole of was also effected by the west movement of the Anatolian plate. Therefore, its significant difference from the east-west graben was northeast-southwest position of the Bakırçay graben. In addition, it was also observed that the north-south, northeast and southwest faults, belonging to the geological period before the formation of west Anatolian graben, have been keeping their activities on. It was seen by the seismic sections that, volcanic movements also caused rising and formed a east-west extending ridge on Çandarlı Bay. Çandarlı graben has no the thick sediment sequences as Küçük Menderes and Gediz graben etc. *a&»