An Application of technical analysis using AHP based indicator selection for Istanbul Stock Exchange
İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında AHP tabanlı indikatör seçimi ile bir teknik analiz uygulaması
  1. Tez No: 109612
  2. Yazar: ÖZLEM UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ESKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, Teknik Analiz' de kullanılan indikatörlerin karşılaştırılması ve bu indikatörlerin İstanbul Menkul Kıymetler Borsasındaki (İMKB) etkinliğinin saptanmasıdır. Bu çalışma için İMKB de işlem gören hisselerden 15 tanesi çeşitli kriterlere göre seçilmiştir. Teknik analizde kullanılacak indikatörlerin seçimi Expert Choice paket programı yardımıyla“Analitik Hiyerarşi Prosesi”yöntemi ile yapılmıştır.Hisselerin teknik analizi için ise MetaStock 7.0 yazılımı kullanılmıştır. Teknik analiz sonuçlarına göre, indikatörler birbirleriyle karşılaştırılmış bu karşılaştırma işlemi bir, çok amaçlı karar verme tekniği olan“ birebir karşılaştırmalar metodu”ile yapılmıştır. Sonuç olarak, analizi yapılan her bir hisse için ve genel olarak İMKB için karlı ve etkin indikatörler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to compare to the indicators used in“Technical Analysis”and measure the efficiency of these indicators in Istanbul Stock Exchange (ISE). The total 15 stocks are selected from ISE according to some criteria.“Analytical Hierarchy Process (AHP)”is used in order to select the indicators. Hierarchical structure of AHP is developed in Expert Choice. Technical analyses of the stocks are performed in MetaStock 7.0. According to results of the technical analyses, the indicators are compared to each other having regard to the results of“The Method of Paired Comparisons”. Consequently, the profitable and effective indicators are suggested for each stocks and also ISE.