Multiobjective aggregate production planning in a fuzzy environment
Bulanık ortamda çok amaçlı bütünleşik üretim planlaması
- Tez No: 109622
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Bu tezde fırın üreten bir işletme için bulanık ortamda çok amaçlı bütünleşik üretim planlama uygulaması sunulmaktadır. Çok amaçlı karar verme metotları kullanılarak, her bir ürün için üretim düzeyini, her bir döneme ait envanter ve yok satma seviyelerini, normal mesai ve fazla mesai gereksinimini ve her bir dönemde montaj bantlarında çalışması gereken işçi sayısını bulan matematiksel modeller oluşturulmuştur. Amaç Programlama (AP), Bulanık Doğrusal Programlama (BDP), Bulanık Amaç Programlama (BAP) ve Öncelikli Bulanık Amaç Programlama (OBAP) yaklaşımları kullanılarak, iki farklı karar verici için toplam 12 farklı model geliştirilmiştir. Oluşturulan OBAP modellerinde 2 farklı yaklaşım kullanılmıştır. Bulanık programlama modelleri oluşturulurken, pazar talebinin ve karar vericinin belirlediği amaçlarının hedef değerlerinin bulanık yapıda olduğu varsayılmıştır. Oluşturulan modellerin çözümü için LÎNGO yazılımının 3.1 versiyonu kullanılmıştır. Modellerden elde edilen sonuçlar birbirleriyle ve geçen yılın verileriyle karşılaştırılmış ve alternatifler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis presents an application of aggregate production planning for an oven manufacturing company with multiple objectives in a fuzzy environment. The mathematical models are build by using multiobjective decision making methods in order to determine production quantities for each types of product, inventory and lost sale levels for each period, regular time and overtime requirements and number of workers who should be assigned to each assembly line. For two different decision makers, 12 different models have been developed using four modeling approaches. These approaches are preemptive Goal Programming, Fuzzy Linear Programming (FLP), Fuzzy Goal Programming (FGP), and preemptive Fuzzy Goal Programming. Two different types of preemptive fuzzy goal programming are used. Market demand and aspiration levels of objectives are determined on the basis of the fuzziness assumption. In order to generate solutions LINGO Release 3.1 software is used. Consequently, proposed models were compared to each other and also previous year's data and alternative solutions were presented.