Mineralogic and geochemical investigation of zeolite and related minerals of Mülk-Oğlakçı region, Sivrihisar
Mülk-Oğlakçı (Sivrihisar) bölgesindeki zeolit ve ilgili minerallerin mineralojik ve jeokimyasal incelenmesi
- Tez No: 109623
 - Danışmanlar: PROF. DR. REZAN BİRSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 2001
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Mülk ve Oğlakçı Köyleri civarında bulunan Porsuk Formasyonu Üst Miyosen de dağlararası havzada çökelmiş ve altta çakıltaşı, üste doğru dolomitik kireçtaşı, yeşil marn ile kırmızı çamurtaşı ardalanması ve en üstte mikritik kireçtaşından oluşur. Alkali-playa göl ortamında çökelmiş bu birimler kuruma çatlaklarında oluşmuş değişen oranda jips kristalleri içerirler. Zeolitler genelde alkali göl ortamında volkanik camın alterasyonu sonucunda oluşurlar. Zeolit oluşumlarını incelediğimiz bu bölgede volkanik materyallerin varlığına rastlanmamıştır. Mineralojik incelemeler esnasında x-ışın difraksiyonu, elektron mikroskobu, jeokimyasal analizler ve ince kesit çalışmalarından faydalanılmıştır. Karbonat minerallerinin genelde hakim olduğu bölgede smektit, illit, detritik kuvars ve plajioklas marn ve karbonatlı kiltaşlannda her seviyede rastlanan minerallerdir. Özellikle havzanın orta bölümlerinin temsil edildiği Oğlakçı Köyü kuzeyindeki istifte hemen her seviyede otojenik analsim varlığı saptanmıştır. Çalışma alanının daha kuzeyinde yeşil marnın en üst seviyesinde otojenik klinoptilolit-analsim-phillipsite mineral topluluğuna rastlanmıştır. Gerekli ortamsal koşulların; yüksek pH, alkalinite ve iyon aktiviteleri, havzamn bu bölümünde oluştuğundan dolayı zeolit minerallerinede sadece bu seviyede rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Upper Miocene Porsuk Formation observed near Mülk and Oğlakçı Villages in an intermountain basin and contains conglomerate-sandstone at the bottom, lateral and vertical alternations of dolomitic limestone, greenish marl and reddish calcareous claystone and limestone at the top. The formation, deposited alkaline-playa lake environment, contains dessication cracks filled with various amounts of gypsum crystals. Zeolites are found generally as an alteration products of volcanic glass in alkaline lake. In the region where zeolite formations were investigated, the volcanic materials were not encountered. During the mineralogical investigation, X-ray diffraction, scanning electron microscope, geochemical analyses and thin section studies were used. In the region carbonates are dominant, smectite, illite, detrital quartz and plagioclase are observed at every levels of the marls and calcareous claystone. Especially north of the Oğlakçı village representing the central part of the basin, the presence of low amount authigenic analcime was determined. At the north of the Oğlakçı village analcime, clinoptilolite and phillipsite mineral assemblage was detected. Necessary conditions, high pH, high alkalinity and ion activities, for zeolite formation only realized in this region. Because of this zeolite minerals observed only at that levels. IV !I^\iL!!TAT '- °" '