Comparison of computer communication techniques
Bilgisayar haberleşme tekniklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 109624
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER DİCLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Ill ÖZET Bugün bütün iş ve bilim dünyasında yer alan en büyük avantajlardan biri, bilgisayarlarların bir ağ yapısı içinde yer almasıdır. Bu iş çevrelerinin sadece rekabet edebilecek bir avantajı değil gelecekte olmazsa olmazlarından biri haline dönüşecektir. Bilgisayarlar ve veriler arasında fiziksel bağlantılar kurmak özellikle büyük çapta veri işleyen projelerde yeni fırsat ortamları yaratılmasına da neden olmuştur. Bu projede, temel olarak bilgisayar ağı içinde bulunan makineler arasında fiziksel bir noktanın oluşturulması ve bu fiziksel noktaya sürücü ve gerekli servis elemanlarının ilave edilmesiyle nasıl ağ haberleşmesinin etkin kılındığı araştırılmıştır. Bilgisayar ağlarını etkin durumda kullanmak için, ağa bağlı tüm bilgisayarların üzerinde anlaştığı ve adına da protokol denilen bir dizi kurallar bütününe ihtiyaç duyulur. Bir ağ yapısının amacı bilgisayarlar arasında bilgi alış verişini bilgisayarların haberleşme metodu olan protokoller vasıtasıyla yapmaktır. Bilgi iletişim topluluğu çeşitli standartlar ve ağ mimarisinin çeşitli birimlerinin belirttiği özellikler üzerine kurulmuştur. Ağa bağlı bilgisayarlar kablolar, ışık ve radyo dalgaları vasıtasıyla haberleşirler. Ağ içindeki iletim ortamı bilgisayarların mesaj alış verişini sağlar. Bir bilgisayar ağının getirdiği en büyük avantajlar: Bir kerede sistem içersinde birden fazla insanın çoklu ve gerçek ortamda bilgi kullanımı. Ek olarak internetin önem kazanması, dünya üzerinde etkin ve popüler duruma gelmesi ile birlikte bilgisayar ağlan kavramı daha önce olduğundan daha büyük bir değer kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT One of the today's advantage almost in every kind of business is computer networking. If we ask why today, because computer networking will not really be a competitive advantage in the future: it will be a necessity. The ability to link computers and data has created new business opportunities especially in projects where large amounts of data must be processed. In this project, the process of establishing a physical connection between the machines on the network and installing the drivers and services necessary to enable network communication was examined. In order to use networks we need a set of rules which all of the networks's member agree on, that is a protocol. The purpose of a network is to exchange information among computers and protocols are the rules by which computers communicate. The computing community has settled on several standards and specifications that define the various components of network architecture. Computers can communicate through cables, light and radio waves. Transmission media enable computers to send and receive messages. There are the obvious advantages of a computer network: Multiple real time usage which allows more than one person to work in the system at a time. In addition to above advantage with the recent proliferation of the internet, the subject of computer networks has received great attention.