Çerçevelerin dinamik analizinde yatay rijitlik katsayısının hesabı
Lateral stiffness coefficient of frames in dynamic analysis
  1. Tez No: 109625
  2. Yazar: SABRİ ERAY KALFAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET HÜSEYİN ÇATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
n ÖZET Dinamik etki altındaki çerçeve sistemler, bu sistemi oluşturan kolon ve kiriş elemanların, malzeme ve geometrik özelliklerine bağlı olarak farklı yatay deplasmanlar yaparlar. Bu deplasmanların hesabında malzeme ve geometriye bağıntılı, o çerçeve sistemine ait bir yatay rijitilik katsayısı mevcuttur. Yatay rijitlik katsayısının hesap yöntemlerinde genelde işlemleri kolaylaştırmak amacıyla kiriş elemanların sonsuz rijit oldukları kabul edilir. Bu çalışmada işlemleri kolaylaştırmak amacıyla kirişlerin sonsuz rijit kabulü yerine, sahip oldukları geometrik ve malzeme özellikleri gözönünde bulundurularak, açı metodu ile tek katlı, çok açıklıklı, ankastre mesnetli ve tek katlı, çok açıklıklı, dönmeye karşı elastik mesnetli çerçeve sistemler için hesaplar yapılmıştır. Son bölümde tek katlı, tek açıklıklı ankastre mesnetli ve tek katlı, tek açıklıklı, dönmeye karşı elastik mesnetli çerçeve sistemler için hesabı kolaylaştırmaya yönelik, BASIC programlama dilinde, bilgisayar programlan sunulmuştur. Çıkan sonuçlar bölüm 4'de karşılaştırmalı olarak tablolarla ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Frame systems under dynamic effects, has -a lateral displacement. This lateral displacement occurs according to frame element material property and their geometrical shape. For this lateral displacement, every frame has a lateral stiffness constant. In mostly solutions, beam elements are mentioned as an infinite rigidity element This makes solutions easier. In this study, slope deflection method is used. By taking the material and geometric property of the beam element into account, for one story, one span, fixed ended support and one story, one span, restricted to rotate elastically supports, lateral stiffness constant is calculated. At the last chapter for satiations mentioned above, there are two BASIC programs. These programs make solutions easier for this study.