Developing the human resources and implementing the personnel information system of the organizations in the restructuring process
Yeniden yapılanma sürecinde organizasyonların insan kaynaklarının geliştirilmesi ve personel bilgi sisteminin oluşturulması
- Tez No: 109627
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİP TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
ÖZET Organizasyonlar günden güne daha da büyümektedir ki bir çok bilginin işlenmesi gerekmektedir. Gereksiz bilgi aşın bilgi yığılımına yol açarak organizasyonun haberleşme ve verimliliğini azaltır. Bu sebeple, organizasyonlardaki bilgi süreçlerinin incelenmesi gerekmektedir. Süreç içinde tekrarlanan bilgi süreç dışında tutulmalıdır. Buna dayanarak, bilginin paylaşımı önemlidir. Bu tezde, organizasyonda var olan süreçlerden biri incelenmiş ve süreçteki nesnelere dayalı olarak IBMS (Bilgi Temelli Modelleme Sistemi) adlı CASE (Bilgisayar Destekli Sistem Mühendisliği) programı yardımıyla bilgi modeli oluşturulmuştur. Semantik modeli oluşturmak için, iki aşamalı nesne-ilişki diyagramı kullanılmıştır. Bu model, bilgi sisteminin önemli bir bileşeni olan veritabanı tasarımım yapılandırabilir. Veritabam oluşturulduktan sonra bilgi sistemi veritabammn sorgulanmasıyla gerçekleştirilir. Organizasyonun tüm bölümlerinden bilgiye ulaşmak için, ağ üzerinden http protokolü kullanılarak veritabanı yayımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organizations get larger day-by-day so that there is so much information to be processed. Useless information causes an information overload in the process so the communication and productivity of the organization gets less. Because of that, the processes of the information should be examined in the organizations. Information repeated in the process should be omitted. In this manner, sharing data is important. In this thesis, one of the processes of an organization is observed and according to the objects of the process, the information model of the process is determined by using a CASE (Computer Aided System Engineering) tool, IBMS (Information Based Modeling System). To be able to form the semantic model, two-stage Entity- Relationship (ER) diagram is used. This model can build the database design built as an important component of an information system. After carrying out the database, the information system is formed by the help of the queries. To access the information from all departments of the organization, TCP/IP is used through the web and the database is published.