Görme engellilere yönelik eğitim kurumlarında mekansal problemlerin irdelenmesi ve çözüm önerileri
Examination of the space problems existing in education institutions for blind and visually impaired and solution suggestions
  1. Tez No: 109626
  2. Yazar: MÜJGAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAMIK S. ARKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Bu çalışmada, komi ile ilgili temel bilgiler aktarılmıştır, körlüğün tanımı yapılmıştır, görme yetersizliği tarif edilmiştir ve türleri belirlenmiştir. Nedenleri ve yaygınlığı tespit edilmiştir. Türkiye'de özel eğitime ihtiyacı olan görme engelli öğrencilerin sayısı belirlenmiştir. Konunun hedef grubu seçilen görme engelli çocukların ihtiyaç ve özellikleri tanıtılmıştır. Biçimlenecek obje olarak mekan ele alınmıştır. Mekanın tanımı yapılmıştır. Görme engelliler okullarında olabilecek mekan türleri belirlenmiştir. Mekanı oluşturan üç boyutlu bileşenler ve türleri irdelenmiştir. Mekanların içerisinde bulunabilecek elemanlar ve türleri sınıflandırılmıştır. Algılama kavramı ele alınmıştır. Algılamanın tanımı yapılmıştır ve algılamayı etkileyen faktörler belirtilmiştir. Görme engelli kişilerin mekanı algılaması irdelenmiştir. Mekanı tanımlamada ihtiyaç duyduktan uyaranlar, onların yerleri, türleri ve özellikleri belirlenmiştir. Bu uyaranların ve mekansal elemanlarının yerlerini ve türlerini tarif etmekte kullandıkları terimler tespit edilmiştir. Görme engelliler okulları ele alınmıştır. Eğitim verdikleri yaş grupları, kapasiteleri ve bunun nedenleri belirtilmiştir. Normal okullarda olmayan fonksiyonlar belirlenmiştir ve bunlara neden ihtiyaç olduğu açıklanmıştır. Görme Engelliler Okullarında var olan problemler tespit edebilmek için çalışma süresince elde edilen veriler ve bilgiler kullanılarak bir anket formu oluşturulmuştur. Anketin uygulanmasından sonra elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Anket çalışmasının sonucunda belirli mekansal problemler tespit edilmiştir. Problemleri çözmek amacıyla oluşturulan öneriler listesi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In the study, basic concepts are described; blindness is defined, visual impairments are defined, classified and their causes are determined. Number of people with visual impairments and the number of children that need spatial education in Turkey are determined. Children with visual impairments are chosen as a target group of the thesis. Their needs and characteristics are introduced. In this study, space was the object that had to be shaped. Space is defined. Three dimensional space establishing elements are defined and classified. Relation between space and space establishing elements is discussed. Space types are determined. Elements existing in the space and their types are classified. Perception and factors influencing it are determined. Blind and visually impaired people's way of perceiving the world is examined. Way finding and place defining stimulators in the space, their places, types and characteristics are determined. Words used by blind and visually impaired in defining places of stimulators, space establishing elements and space elements are defined. Schools for Blind and Visual Impaired are presented. The age and number of students educated there and causes of this are discussed. Functions different from these of normal schools are determined and need for them is explained. Using formerly obtained data and knowledge a questionnaire is prepared in aim to define the problems existing in space of Schools for Blind and Visually Impaired. Results of its application are evaluated. As a result of evaluation definite problems are determined. A list of suggestions is prepared in aim to eliminate the problems in different spaces in Schools for Visual Impaired and Blind.