The investigation of the pile's bearing capacity on the piers
İskelelerdeki kazıkların taşıma kapasitelerinin incelenmesi
- Tez No: 109637
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKDENİZ NEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Deniz ulaşımı günden güne artan büyük bir potansiyele sahiptir. Ülkemizin için bu potansiyelin artımının en büyük sebebi üç tarafının denizlerle çevrili olmasıdır. Bu doğal durumun çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Deniz ulaşımının sağlanabilmesi için kıyı şeridinde ihtiyaca göre iskele ve limanların bulunması gerekmektedir. Bu iskele ve limanların yapılması ve daha sonra kullanılması sırasında, yapı taşıyıcı sisteminin iyi seçilmesi ve iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Su derinliğinin az olduğu basit iskelelerde kazıkların hepsi düşey olarak yapılabilir. Bu aynı zamanda inşaat kolaylığı da sağlar. Ancak her yerde su derinliği her zaman aym olmaz. Su derinliği arttıkça iskeleleri sadece düşey kazıklarla inşaa etmek zorlaşmaktadır. İskeleler gelen yüklerin özellikler yatay yüklerin artması halinde düşey kazıklarla birlikte eğimli kazıklan da kullanmak zorunlu hale gelmektedir. Düşey ve eğimli kazıkların birlikte kullanılmaları halinde düşey kazıklar daha çok moment, eğimli kazıklar ise daha çok eksenel kuvvetler tarafından zorlanmaktadır. Burada önemli olan dengeli kesit tesirlerinin oluşmasına dikkat etmek ve kazık yerleşim planını buna göre düzenlemektedir. Deniz tabanının eğimli olması halinde kazık boylan farklılıklar göstereceği için, oluşacak kesit tesirlerinde de büyük farblıklar olabilmektedir. Projeler yapılırken bütün bunların hepsine dikkat edilmelidir. Bu çalışmada, kazıklar üzerine inşaa edilen bir yolcu iskelesi düşünülmüştür. Sisteme etki eden kuvvet ve momentler, kazıkların koordinatları, zemin içindeki üstündeki kazık boylan bulunmuştur. Bulunan bu değerlere göre, anolarda ki kazıkların taşıma kapasiteleri, farklı kot ve eğimli zeminde maruz kalacaklan eksenel kuvvetleri, momentleri, yerdeğiştirmeleri, gerilme tahkikleri, aynca bu değerlerin farklı çakım şekillerinde ve zemin içeriğinde karşılaştırılması ve yorumlanması amaçlanmıştır. Yapılan bu yorumların, bir modelin farklı durumlardaki reaksiyonlarının karşılaştırılmasında önemli rol oynayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Marine transportation has a great potential increasing day by day. Greatest reason for this is seas in three sides are surrounding our country. It natural position has to be utilized very well. In order to benefit from natural potential for marine transportation, marine structures should be planned and constructed along the coastline according to the needs. During the construction and also after construction when using these structure-bearing systems should be carefully selected and analysed. In simple piers where the water depth is relatively low, all the piles can be in vertical direction. This also gives us simplify in working. But not always the water depth is low. As the water depth increases it gets harder to construct the piers with only vertical piles. As the loads affecting the pier, especially the lateral loads increase it will be an obligation for us to use also oblique piles. In the cases in which the oblique piles and the vertical piles are used together, the oblique piles are exposed to more axial forces as the vertical piles are exposed to more moment. Here it s important to be careful about having balanced internal forces and arranging the pile location plan according to this. Because that pile lengths will differ if the ground is sloped, there could be great differences in internal forces. When preparing a project all these factors should be taken into consideration. In this study, a passenger pier, which was constructed on piles, has been considered. The forces and the moments acting on the system, layout of the piles, pile lengths on the ground are found. According to these values, it is aimed, to compare and conclude the bearing capacity of the piles. Stress investigations, displacements, moments, and the axial forces, which the piles in the units are exposed to in different level and slope. Besides, different driving methods and in soil having different contents. It is thought that the implementations will have a great on comparing the reactions of the models in different situations.