Batı Anadolu sahalarındaki serttaşların jeomekanik özelliklerinin araştırılması
An Investigation of the geomechanical properties of the hard stones in Western Anatolia
- Tez No: 109638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ONARGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Çalışmada Ankara ve batısında yer alan, granit ( Balaban-Kırklareli), granodiyorit ( Kozak- Bergama), serpantinh ( Teos-îzmir) ve andezit ( Korgun Pembe-Ankara, Gölbaşı Siyah- Ankara Gölbaşı Pembe-Ankara ) türü sert taşlar üzerinde Dokuz Eylül Üniversitesi Kaya Mekaniği Laboratuvan, İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Laboratuvan ile Jeoloji Mühendisliği İnce Kesit-Petrografî Laboratuvarlannda fizikomekanik testler, petrografik incelemeler ile kimyasal analizler yapılmıştır. Çalışmada uygulanan testler öncesinde örnekler, T.S.E. standartlarında ± 1 mm hassasiyetinde boyutlandınlmış ve yine tüm testler T. S. E normlarına göre uygulanmıştır. Çalışma sonunda ele alman yedi farklı örneğin tüm fizikomekanik, petrografik ve kimyasal incelemeleri yapılarak bunlar arasındaki bağıntılar grafiksel açıdan yorumlanmıştır. Buna göre ; kayaçlann petrografik yapılan ve ayrışmaları ile, fizikomekanik bazı testler arasında ilişkiler saptanmıştır. Tüm örneklerde; doluluk ve porozite oranı ile eğilme dayanımı, T.E.B. dayanımı ile birim hacim ağırlığı arasında düzenli bir ilişki saptanmıştır. Andezit örneklerinde; shore sertlik indeksi ile porozite değeri arasında, shore sertliği - T.E.B dayanımı arasında arasında, eğilme dayanımı - birim hacim ağırlığı ve eğilme dayanımı- özgül kütle değerleri arasında da düzenli bir ilişki görülmektedir. Granit-granodiyorit-serpantinit örneklerinde; shore sertliği ile darbe dayanımı ve yüzey aşınma dayanımı arasında, T.E.B dayanımı ile eğilme dayanımı ve su emme oranı arasında, eğilme dayanımı ile birim hacim ağırlığı ve özgül ağırlık arasında düzenli bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca sayılan bu parametreler dışında kayaçlarüzerine uygulanan daha birçok testin sonuçlan ve yorumlamaları da çalışma içerisinde verilmektedir. Sonuç olarak çalışılan her kayaç örneğinin, uluslar arası standartlarda istenen tüm özellikleri araştırılmış ve her kayaç için bir karne hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study includes physico-mechanical tests, petrografic examinations and chemical analysis about hard stones such as granite (Balaban-Kirklareli), granodiyorit (Kozak-Bergama), serpantinite (Teos-Izmir) and andesite (Korgun Pembe-Ankara, Gölbaşı Siyah-Ankara, Gölbaşı Pembe-Ankara) which presents at the west of the Ankara. Both of these researches are made in Dokuz Eylül University Mining Engineering Rock Mechanics Laboratory, Civil Engineering Structural Laboratory and Geology Engineering Thin Sectoin and Petrograpy laboratory. These hard stones samples are fit to size ± 1mm at the T.S.E standarts before tests and tests are applied according to T.S.E conditions. At the end of the study, both physico-mechanical, petrografic and chemical analysis of seven different samples are made and the relation which exist between these analysis are interpreted by the help of graphs. In this way, the relations between petrografical structure with decompositions of rocks and some physico- mechanical tests are determined. Also the relationship between different physico- mechanical tests that applied to hard rock samples are determined. As a result, all characteristics which are wanted by international standarts of each rock sample are researced. Nevertheless, report cards for each rocks are prepared.