Environmental administration and law for industrial investments
Sanayi yatırımları için çevre yönetimi ve hukuku
- Tez No: 109648
- Danışmanlar: PROF.DR. M. NECDET ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ill ÖZET Türkiye'de çevre koruma amaçlı olarak 1930'lu yıllardan bu yana, çok sayıda hukuksal düzenlemeyle sanayi yatırımlarına çeşitli yükümlülükler getirilmiştir. 80'li ve 90'lı yıllarda ise bu yükümlülükler yeni hukuksal düzenlemeler yapılarak netleştirilmiştir. 1983 yılında yürürlüğe giren 2872 sayılı Çevre Kanunu ve buna istinaden çıkarılan Hava Kalitesinin Korunması, Su Kirliliği Kontrolü, Katı Atıkların Kontrolü, Çevresel Etki Değerlendirmesi, Tehlikeli Atıkların Kontrolü, Tehlikeli Kimyasallar, Tıbbi Atıkların Kontrolü ve Gürültü Kontrol Yönetmelikleri bu düzenlemelerin başlıcalandır. Bu ve benzeri yasa ve yönetmeliklere dayanılarak, ülkemizdeki sanayi kuruluşlarının çevre ile ilgili önlemler alması, hukuki yaptırımlar haline dönüşmüştür. Ancak, ülkemizdeki mevcut yasa ve yönetmelikler ile uygulayıcı kurumların çeşitliliği, pek çok idari karmaşaya neden olmaktadır. Bu karmaşadan sanayi kuruluşları büyük ölçüde etkilenmekte ve genelde atık üreticisi olarak kabul edilen sanayi işletmelerinin, çevreyi korumak adına izleyeceği yol hem bilgi eksikliği hem de mevzuatın zaman zaman yanlış yorumlanması sonucu gitgide zorlaşmaktadır. Sunulan çalışmada, Türk Çevre Mevzuatı sanayi işletmeleri yönüyle gözden geçirilerek, endüstriyele yatırımların bu yasa ve yönetmelikler çerçevesindeki sorumlulukları idari anlamda tartışılmıştır. Bu amaçla, çevre yönetimindeki kurumsal yapı merkezi ve yerel ölçekte incelenmiş, mevcut yasa ve yönetmelikler belirtilmiştir. Çevre yatırımları; imar izinlerinden başlayarak, çevresel etki değerlendirmesi, gayrı sıhhi müesseseler, hava, su katı ve tehlikeli atıklar açısından irdelendiğinde sanayi yatırımcısının alması gereken izinler ve izlemesi gereken prosedürler tanıtılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In Turkey there has been a large number of laws and regulations legislated to serve the environmental protection since 1930's. With these laws and regulations the industries are taken under some responsibilities to prevent the environmental pollution. These legal obligations have been improved in the 80's and 90's with the new legal arrangements. The Environmental Law (legislated in 1983) led to several regulations regarding the environmental pollution. Air Quality Protection Regulation, Noise Control Regulation, Water Pollution Control Regulation, Solid Wastes Control Regulation, Environmental Impact Assessment Regulation, Hazardous Chemicals Regulation, Hazardous Wastes Control Regulation and Medical Wastes Control Regulation have followed to implement the Environmental Law. Depending on this legal framework, the technical environmental investments turned into legal obligations. But the richness of the laws and regulations and the institutions cause controversial situations. The industrial investments are highly affected by this dispute and the executive steps for the required procedures seem more complicated because of lack of information and wrong considerations. In the presented study, the Turkish Environmental Legislation has been reviewed to state the administrative obligations of industrial investments. With that purpose, the central, regional and local institutions that perform on environmental acts, their responsibilities and structures are examined and the prevailing laws & regulations are presented. The procedures of public plan permissions, environmental impact assessments, unhygienic installations licenses, air protective acts, water pollution prevention permissions, solid and hazardous waste disposal procedures have been reviewed and discussed.