Assessment of acidic air pollutants and their possible impacts on forests around Izmir
Asidik hava kirleticilerin değerlendirilmesi ve bunların İzmir civarındaki ormanlara olası etkileri
- Tez No: 109650
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ill ÖZET İzmir, Türkiyenin Ege sahilindeki sanayi bakımından en fazla gelişmiş şehridir. Kent ve yakınlarında atmosfere hava kirleticileri boşaltan çok sayıda emisyon kaynakları vardır. Bu kirleticiler kükürt dioksit(S02), azot oksitler(NOx), partikül madde(PM) ve değişik türdeki kirleticilerdir. Bu çalışmada İzmir civarındaki dağlık orman alanlarında kükürt dioksit konsantrasyonları ölçülmüştür. Bu örnekleme alanları kuzeyde Dededağ (Yamanlar Dağı), güneyde Karabelen (Tekketepe) Dağı, doğuda Kızılüzüm ve Beşpınar köyleridir. SO2 analizleri standart yöntemlerle yapılmıştır. SO2 konsantrasyonları Yamanlar için 1-320 ug/m3, Tekketepe için 1-371 ug/m3, Kızılüzüm köyü için 3-433 ug/m3, ve Beşpınar köyü için 2-288 ug/m3 arasında bulunmuştur. Ölçüm sonuçlan kent içindeki kükürt dioksit verileri ile ilişkilendirilmiştir. Ölçüm sonuçlan ile meteorolojik parametreler(rüzgar hızı ve yönü) arasındaki ilişki de incelenmiştir. SO2 değerleri aynca ormanlara olan zararlı etkileri ve ağaçlardan elde edilen verilerle de ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT İzmir is the most industrialized city in the Ageatic shoreline of Turkey and has many sources that emit high quantities of air pollutants. These include sulfur dioxide(S02), nitrogen oxides(NOx), particulate matter(PM) and several other kinds of pollutants. In this study, concentrations of SO2 were measured on the mountain forests around İzmir metropolitan area. Sampling devices were located at four different mountainous sampling sites surrounding İzmir to collect 24h integrated SO2 samples. These sampling sites are Dededağ (Yamanlar Mountain) at north, Karabelen (Tekketepe) Mountain at south, Kızılüzüm and Beşpınar villages at east of İzmir city. Analyses of SO2 were done by using standard test methods. Ranges of SO2 concentrations were found 1-320 ug/m3 for Yamanlar, 1-371 ug/m3 for Tekketepe, 3-433 ug/m3 for Kızılüzüm and 2-288 ug/m3 for Beşpınar villages. Results were correlated with SO2 measurement data in the urban area. Relationship between measured concentrations and meteorological parameters(i.e. wind speed and direction) was also investigated. SO2 values were also correlated with impact evaluations carried out in the forests and data generated from individual tree samples. «SB»»