İstinat yapılarının dinamik analizi
Dynamic analysis of retaining structures
  1. Tez No: 109651
  2. Yazar: ÖZGÜR BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Depremden dolayı istinat duvarlarına etkiyen statik ve dinamik toplam zemin basınçlarının hesaplanması için genellikle Mononobe-Okabe yöntemi kullanılmaktadır. Mononobe-Okabe yöntemi, Coulomb yönteminin deprem kuvvetlerim de içerecek şekilde geliştirilmiş halidir. Bu yöntemde, istinat duvarlarına etkiyen toplam zemin basıncı, duvarın arkasındaki aktif zemin kamasına etkiyen bileşke kuvvetlerin dengesinden bulunduğu için zemin basıncının dağılımı hakkında kesin bir fikir vermemektedir. Statik ve dinamik toplam zemin basınçları üzerine Sherif, ishibashi ve Lee (1982), Sherif ve Fang (1984), ishibashi ve Fang (1987), Richards, Huang ve Fisherman (1999), Wang (2000) gibi araştırmacılar deneysel ve teorik çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalarm sonucunda^ toplam zemin basma dağılımının Mononobe- Okabe yönteminde kabul edildiği gibi lineer üçgen dağılım olmayıp üssel fonksiyonlu eğrisel bir dağılım şeklinde olduğunu ortaya konmuştur. Bu tez çalışmasında, ilk olarak istinat duvarlarının arkasındaki zeminden kaynaklanan statik ve dinamik toplam zemin basınçları ile su etkisinden kaynaklanan hidrodinamik basınç etkilerininin hesaplanmasında kullanılan yöntemler anlatılmıştır. Daha sonra, kuru ve kohezyonsuz bir zemin için, istinat duvarına deprem sırasında etkiyen toplam aktif zemin basıncının dağılımını, şiddetini ve şiddetin uygulama yerini veren yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Seçilen bir örnek üzerinde geliştirilen yeni yöntem ve diğer yöntemlerin karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mononobe-Okabe method is commonly used for calculating earthquake induced static and dynamic total earth pressures acting on retaining walls. It is based on Coulomb's method, which includes additional seismic vertical and horizontal inertial forces of soil. Mononobe-Okabe method does not predict distribution of total earth pressures due to total earth pressures acting on the retaining wall found from equilibrium of forces acting on the soil wedge behind the wall. Many researchers have made experimental and theoretical studies on static and dynamic total earth pressures including Sherif, Ishibashi and Lee (1982), Sherif and Fang (1984), Ishibashi and Fang (1987), Richards, Huang and Fisherman (1999), Wang (2000). The results of these studies indicate that distribution of total earth pressures was an exponential functioned curvature which was not a linear triangle distribution as accepted by Mononobe-Okabe method. In this thesis, initially, methods used for calculating static and dynamic total earth pressures and water induced hydrodynamic pressure effects were given. Then, a new method for calculating distribution of total earth pressures, total earth pressure intensities and its point of application were developed. Comparison between new method developed and other methods was made with an example.