Uçucu kül ve silika tozunun alkali silika reaksiyonuna etkisi
The Effect of fly ash and silica fume on alkali-silica reaction
  1. Tez No: 109652
  2. Yazar: TOSUN KAMİLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BARADAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
n ÖZET Alkali silika reaksiyonu, boşluk suyundaki alkali hidroksitler (NaOH, KOH) ile silikanın reaktif formlan arasında, nem varlığında gerçekleşen ve zamanla betonun genleşmesine neden olan kimyasal bir reaksiyondur. Alkaliler genellikle çimentodan, bazı durumlarda ise betonun diğer bileşenlerinden ve dış kaynaklardan ileri gelmektedir. Reaktif karakterli agregalar ise opal, kalsedon, kristobalit gibi mineraller içermektedirler. Bu çalışmada silika tozu ve/veya uçucu külün (C sınıfı) çimento veya kum yerine belirli oranlarda kullanımının, alkali silika reaksiyonu nedeniyle oluşan genleşmenin kontrol altına alınması üzerindeki etkinliği incelenmiştir. Çimento-agrega-mineral katkı bileşiminin reaktivitesini belirlemek için CSA A23.2-25A (Alkali- silika reaktif agreganın tespiti için hızlandırılmış harç çubuğu yöntemi) test yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Alkali silica reaction in concrete, is an expansive chemical reaction between alkali hydroxides (NaOH, KOH) and reactive forms of silika in the presence of water. Generally, alkalis are present in the cement used, but in some cases they may be derived from other constituents of concrete or external sources. Some of the mineral types that may contain reactive forms of silica are opal, chalcedony, cristobalite and tridymite. In this study, the effectiveness of incorporating fly ash (C type) and/or silica fume in preventing deleterious expansion due to ASR has been investigated. To determine the reactivity of cement-aggregate-mineral additives combinations, CSA A23.2-25A (Standard test method for detection of alkali-silica reactive aggregate by accelerated expansion of mortar bars) test method was used.