Numerical simulation of a two dimensional circular reflector antenna system by the method of moments
İki boyutlu dairesel yansıtıcı anten sisteminin moment metodu ile numerik olarak simülasyonu
- Tez No: 109654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER OĞUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Hazırlamış olduğumuz tez, kalınlığı ihmal edilmiş bir mükemmel iletkenden oluşan iki boyutlu dairesel yansıtıcı anten sistemini tanımlayan ve Moment Metodunu kullanan nümerik bir çözümden oluşmaktadır. Her iki polarizasyonda (E ve H Polarizasyonları) elde etmiş olduğumuz integral denklemlerini Moment Metodunu kullanmak suretiyle uygun seçilmiş baz fonksiyonları ile genişletip, test fonksiyonları yardımıyla bilinmeyen indüksiyon akınımı elde ettik. Karmaşık kaynak metodunun (Oğuzer, 1995) Moment methodu ile entegre edilmesi gerçek çözüme daha yalan sonuçlar edinmemizi sağladı. Temelde metal ve slot adını verdiğimiz iki bölümden oluşan sistemimizde Moment Metodunu işletirken sınır şartlan olarak metal yüzey üzerindeki toplam teğetsel elektrik alanın ve slot kısımdaki akımın sıfır olması durumlarını kullandık. Moment metodu, daha önce de literatürde küçük ölçüde geometriler için kullanılmış olsa da biz aynı metodu Karmaşık Kaynak Methodu ile birlikte uygulayarak daha büyük geometrilerde dahi makul sonuçlar elde etme firsatmı bulduk. Kullanmış olduğumuz yöntemin avantajı ise yüksek dereceli integral denklemleri çözmek yerine problemi matris denklem setine dönüştürerek gerçeğe yalan sonuçlar elde etmemizi sağlamış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The prepared thesis is composed of a numerical simulation of a two-dimensional circular reflector antenna system by method of moments that defines the solution of the scattering problem of a two-dimensional reflector antenna system, which is designed by using a perfect conductor whose thickness is neglected. We have used the Method of Moments by discretisizing the integral equations. We do this by choosing the proper basis and testing functions for both E and H polarizations. By using complex source method (Oğuzer, 1995), we have obtained accurate simulation for this system investigated. The method is computed by the help of two boundary conditions, namely the total tangential electric field on the metallic surface vanishes and the value of the current tends to be zero on the slot part of the system. Although in the early times, this method has been used for the problems in small size of geometries in the literature, we had a chance to solve even more larger geometries with the same method such as we take 15 times the wavelength and obtained acceptable approximations regularized for both E and H polarizations. The main advantage of this method is that it has provided us to obtain feasible results by converting the problem into a set of matrix equations instead of solving high-order integral equations.