Reengineering of the material management system of a white goods manufacturer
Bir beyaz eşya üreticisinin malzeme kaynakları yönetim sürecinin yeniden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 109655
  2. Yazar: ÖMER ÖZGÜR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAC BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu tez çalışması kapsamında, Türkiye de beyaz eşya sektöründe ki lider firmalardan birisi konumunda bulunan, Arçelik'in malzeme kaynaklan süreci incelenmiş ve dünyadaki çeşitli uygulamalarla kıyaslanarak yeniden yapılandırılmıştır. Arçelik'in Malzeme kaynakları yönetim sürecinin yeniden yapılandırılmasının amacı, şirketin bütün kaynaklanın şirketin 'Vizyonu' ile uyumlu hale getirmek ve bu yeniden yapılandırma sürecini şirketin her seviyesine yaygınlaştırılmasını sağlamaktır. Şirketin her çalışanı, malzeme kaynakları yönetim sürecine olan katkısının bilincinde olarak, şirketin bütün yardımcı sanayileriyle birlikte, şirketin genel amaçlarıyla uyumlu olarak yönetilmelidir. Tez çalışması, bu görüş doğrultusunda dünyaki öndegelen uygulama örneklerini araştırmayı ve Arçelik'in yeni 'Malzeme Süreci Yönetme' yapısını bu örnekler ile kıyaslama sonucunda oluştumıayı hedeflemiştir. Bu modele göre, Arçelik'in bütün yardımcı sanayileri şirketin birer departmanı gibi çalışmakta ve bütün 'Malzeme Kaynakları Yönetim' sürecine tamamen katılmaktadır. Bu tezin amacı ise Arçelik'in birer departmanı gibi düşünülecek yardımcı sanayilerin, seçme ve değerlendirme kriterlerinin belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Within the scope of this thesis, Material Management System of Arcelik, as being one of the leader companies engaged in white goods industry and located in Turkey was reconstructed throughout several benchmarking facilities. The main objective of this Management System is to utilize all the sources and activities complying with the vision of company and to prevail this process to every section and level. All of the employees should be aware of his contribution to the accomplishment of process and all the suppliers should be managed properly in compliance with the general objectives of the company. The aim of this thesis is to explore real applications of Supply Base Management concept around the world among the leading companies and to benchmark the results with Arcelik's working principals in terms of Supplier Management. According to management model of the system the suppliers are parts/departments of the company and they are to be involved completely in the process. Selection and evaluation criterias for the suppliers are considered as the main topic of the thesis.