Floquet theory for differential equations with periodic coefficients
Periyodik katsayılı diferensiyel denklemler için floquet teorisi
  1. Tez No: 109670
  2. Yazar: HATİCE KORUK ÇUKUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELDA DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Bu tezde, periyodik lineer homojen sistemlerin çözümlerini ve çözümlerin sınırlılığını inceledik öyle ki bu sistem şeklindedir ve A(t) w periyodlu karmaşık değerli nxn tipinde bir matrixdir. Floquet Teorisinde sistemin homojen ^(f) çözümleri biçiminde verilir ki burada P(t) w periyotlu lineer bağımsız fonksiyonlardan oluşan bir matrix ve R w eşitliği ile tanımlanan nxn tipinde sabit bir matrisdir. Böylece stabilite analizi exponential matris denilen R ye bağlı olduğu görülür. Örnek olarak periodik katsayılı bir lineer homojen differansiyel denklem Floquet teorisine uygulandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, we study the solution and the stability of the periodic linear homegenous system which is of-*)*) where A(t) is a w-periodic complex valued, piecewise continuous nxn matrix.. In the Floquet Theory, any trivial solution (t) of the periodic system is given by t(?) = P(t)e" where P(t) is a w-periodic matrix and R is a constant nxn matrix defined by w Therefore the stability analysis depends on R, called exponential matrix. As an example, we apply Floquet Theory to a linear ordinary differential equation with periodic coefficients.