Reaktif baskı sonu yıkamalarına etki eden bazı parametrelerin incelenmesi
An Investigation on the important parameters of washing-off of reactive prints
  1. Tez No: 109717
  2. Yazar: ECE ERHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmada reaktif baskı sonu ard işlemlerinde etkili olan parametreler deneysel olarak incelenmiştir. Birinci bölümde konunun önemi ve çalışmanın amaçları ortaya konmuştur, ikinci bölümde reaktif baskıcılık ve reaktif baskı sonu yıkamasında etkili olan faktörler konusunda yapılan literatür çalışması yer almaktadır. Deneysel çalışmada, iki farklı boyarmadde için hazırlanmış baskı patıyla %100 pamuklu kumaşa baskı yapılmış ve daha sonra fiksaj işlemi gerçekleşmiştir. Fiksaj işleminin ardından yapılan reaktif baskı sonu yıkamaları; farklı tip yıkama maddeleriyle sabit bir prosesle yıkama yapılması durumu, yıkamaya sıcakta başlanarak farklı tip yıkama maddeleriyle çalışılması durumu, sabit bir prosesle 2. banyoda pH kontrolü yapılması durumu, sabit bir prosesle 3. banyoda pH kontrolü yapılması durumu, kaynar yıkama banyosunda işlem süresinin etkisinin incelenmesi ve banyo sayısını azaltmak amacıyla yeni bir takım prosedürlerin denenmesi durumları için karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Sonuçların değerlendirilmesi; elde edilen deney numuneleri üzerinden ölçülen renk koyuluğu ( K/S ), yıkama haslığı, kuru ve yaş sürtünme haslığı, zemin kirletme davranışı, çözgü ve atkı için eğilme uzunluğu, ve yıkama çözeltilerinden alınan numunelerin absorbaıis ölçümleriyle yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Reaktif baskıcılık, reaktif baskı sonu yıkamaları, yıkama maddesi, yıkama, pH, yıkama süresi, farklı yıkama prosedürleri, absorbans değeri, yaş haslıklar, zemin kirletme davranışı, eğilme uzunluğu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the parameters which are effective in washing-off of reactive printing had been searched experimantly. In the first chapter, the importance of the subjects and the objectives of the study had been proved. In the second chapter, study of literature about the factors which are effective in reactive printing and washing-off takes place. In the experimantal study, it had been printed on %100 cotton fabric with printing paste which has been prepared for two different pigments, and then fixation had happened. Washing-off of reactive printing, that's made after fixation process, had been made comperatively for some new procedures situations with an eye to situation of washing-off in fixed process with different types of washing-off agents, situation of studying with different types of washing-off agents as they are being started to be washed in hot, the situation of checking pH in 2nd batch with a fixed process, the situation of checking pH in 3rd batch with a fixed process, searching the effect of duration in boiled washing batch and decreasing batch numbers. The evaluation of results had been made by deepness of colour ( K/S ), washing fastness, dry and wet rubbing fastness, smuding of the white areas, length of flexure for warp and weft which are obtained from measured experimantal species and mesurements that's obtained from washing-off solutions. KEY WORDS Reactive printing, washing-off of reactive printing, washing-off agent, washing-off, pH, duration time, different washing-off procedures, absorbance, wet fastness, smuding of the white areas, flexure length.