Tip 1 diyabetli çocuk hastalarda diyetin inflamatuar indeksi ile bazı biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkinin incelenmesid
Evaluation of the association between dietary inflammatory index and certain biochemical parameters in the youth with TYPE 1 diabetes
  1. Tez No: 420126
  2. Yazar: SULTAN OĞUZMERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜDE KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Diyet, diyabet tedavisinin önemli bir bileşeni olmakla beraber diyabet yönetiminin başarılı olması için tamamlayıcıdır ve buna ek olarak Tip 1 Diabetes Mellitus (DM)'lu çocuklarda diyetin inflamatuar yükünün glisemik kontrol ve inflamasyon üzerine etkili olabileceği düşünülmektedir. Diyetin inflamatuar indeksi (DII) diyetin inflamatuar özelliğinin ölçülebilmesine olanak sağlayan yeni bir indekstir ve C reaktif protein (CRP), interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekrozis faktör-alfa (TNF-α) gibi inflamatuar belirteçlerle ilişkili olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmada, Tip 1 DM' li çocuklarda, diyetin inflamatuar yükü ve diyete uyumun, glisemik kontrol ve inflamasyon durumu üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamına, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik Endokrinoloji polikliniğine başvuran, son 1-5 yıl içinde Tip 1 DM tanısı almış 62 çocuk hasta alınmış ve hastalara kişisel bilgiler, sosyoekonomik durum, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümler, rutin biyokimyasal bulgular, fiziksel aktivite kaydını içeren anket formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Bunun yanı sıra hastalara diyabet yönetimi anketi uygulanmıştır. Hastaların yüksek duyarlılıklı C-Reaktif Proteini (hs-CRP) değerleri ise ELISA yöntemi ile analiz edilmiştir. Ayrıca, her bir hastadan iki gün hafta içi, bir gün hafta sonu olmak üzere birbirini takip eden üç günlük besin tüketim kaydı alınmış ve besin ögesi tüketim ortalamalarına göre DII skorları hesaplanmıştır. Araştırma örnekleminin %56.5'i kız, %43.5'i ise erkek hastadan oluşmaktadır. Hastaların diyetlerinin inflamatuar yükü değerlendirilmiş ve DII ortalaması kızlarda 2.8±1.0 iken erkeklerde 3.3±1.2 olarak hesaplanmıştır. Hastalar DII skorlarına göre tertillere ayrılarak incelendiğinde, günlük ortalama enerji, protein, karbonhidrat, toplam yağ, doymuş yağ (SFA), tekli doymamış yağ asitleri (MUFAs), omega 3 (n-3) çoklu doymamış yağ asitleri (n-3 PUFAs), omega 6 (n-6) PUFAs, kolesterol, vitamin A, tiamin, riboflavin, niasin, vitamin B12, demir, magnezyum, çinko alım miktarlarında gruplar arası farklılık anlamlı bulunmuştur (p0.05). DII ile hs-CRP düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken hs-CRP düzeyinin en düşük DII skoruna sahip grupta (1. Tertil) daha düşük olduğu görülmüştür fakat bu durum istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Sonuç olarak, CRP konsantrasyonu gün içinde değişiklik gösterebilmekle birlikte baskın olarak IL-6 ve TNF-α gibi sitokinlerin uyarısına yanıt olarak karaciğer tarafından sentezlenmektedir bu nedenle, DII ile bu inflamatuar sitokinler arasındaki ilişkinin de incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Diet is an important component of diabetes treatment and complementary to the success of diabetes management. In addition to this it's believed that dietary inflammatory load can be effective on glycemic control and inflammation in the youth with Type 1 Diabetes Mellitus (DM). Dietary Inflammatory Index (DII) is a new index allowing that can be measured dietary inflammatory attribute and its reported to be associated with inflammatory markers such as C-Reactive Protein (CRP), interleukin-6 (IL-6) and tumor necrosis factor-alpha (TNF-α). This study was conducted to research the effect of dietary inflammatory load and dietary adherence on glycemic control and inflammation, on 62 youth with Type 1 DM who were diagnosed in the last 1-5 years and consulted at Dr. Sami Ulus Obstetrics, Child Health and Diseases Training and Research Hospital, Department of Pediatric Endocrinology Polyclinic. Participants were surveyed with face to face interview via questionnaire including personal details, socio-economical status, nutritional habit, anthropometric measurements, routine biochemical data, physical activity record. Besides, patients were carried out with Diabetes Self Management Questionnaire. The values of High Sensivity-C Reactive Protein (hs-CRP) levels of patients were analysed with ELISA. In addition, Food Consumption Records ( including 2 week days and 1 weekend day) were collected from each of them and were calculated DII scores specify according to mean nutrient intake. Research sample be composed of 56.5% girls and 43.5% boys. Dietary inflammatory load evaluated and DII was found 2.8±1.0 in girls and 3.3±1.2 in boys. All individuals were categorized in three groups based on DII score and statistical significant diffirences were found among tertiles on daily mean energy, protein, carbohydrate, total fat, saturated fat, mono unsaturated fatty acids (MUFAs), n-3 poly unsaturated fatty acids (PUFAs), n-6 PUFAs, cholesterol, vitamin A, thiamin, riboflavin, niacin, vitamin B12, iron, magnesium, zinc intake (p0.05). hs-CRP levels are lowest in the lowest DII scores group (1. Tertile) with this significant diffirence between DII and hs-CRP levels were not found among tertiles but this case were not significant (p>0.05). As a result of this study, CRP synthesized by the liver in response to stimulation by cytokines such as IL-6 and TNF-α as well as its concentrations can show an alteration. Therefore it's suggested to evaluate of the association between DII and this proinflammatory cytokines.