Bursa şehir florası
City flora of Bursa
  1. Tez No: 109720
  2. Yazar: RUZİYE GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Bu çalışma, Bursa Şehir Florasını kapsamaktadır. Bu çahşma araştırma alanından 1998-1999 tarihleri arasmda toplanan 800 bitki örneğine ayrıca araştırma alanından daha önce toplanan ve Uludağ Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Herbaryurnundaki 120 bitki örneğine dayanılarak hazırlanmıştır. Çalışma sonunda 86 familya ya ait 377 cins, 493 tür, 134 alttür ve 80 varyete saptanmıştır. Toplam takson sayısı 707'dir. 3 takson Pteridophyta bölümüne, 704 takson Spermatophyta bölümüne aittir. Gymnosperm alt bölümü 4 taksona, Angiosperm alt bölümü 700 taksona sahiptir. Angiospermlerde 609 takson Dikotiledon, 91 takson Monokotiledon sınıfına aittir. Taksonlann fitocoğrafîk bölgelere dağılımları ve oranları şöyledir; Akdeniz elementi 155 (%21.9), Avrupa-Sibirya elementi 116 (%16.4), Îran-Turan elementi 9 (%1.3) ve çok bölgeli ya da bölgesi bilinmeyenler 427 (%60.4) şeklindedir. Endemik takson sayısı 25 olup endemizm oram %3.5'dir. En fazla takson içeren familyalar sırasıyla Asteraceae (97), Fabaceae (94), Lamiaceae (47), Poaceae (42), Apiaceae (29) dir. En fazla takson içeren cinsler Trifolium (18), Euphorbia (14), Vîcia (12) ve Ornithogalıan (9) dur. Ayrıca bu çalışma sonunda A2 (A) karesi için yeni kayıt olan 8 takson tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Flora, Bursa, Türkiye
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CITY FLORA OF BURSA This research consists of city flora of Bursa. This research is based on 800 plant specimens collected between 1998 and 1999. Furthermore, 120 plant specimens which has already been collected for Herbarium of Uludağ University, Faculty of Science and Letter. As a result of the studies; 707 taxa belonging to 86 families, 377 genera, 493 species, 134 subspecies, 80 varieties were determined. It was concluded that 3 taxa belong to Pteridophyta division, whereas 704 taxa belong to Spennatophyta division. Gymnospermae subdivision had 4 taxa and Angiospermae subdivision had 700 taxa. Moreover, 609 taxa of Angiospermae were Dicotyledones and 91 taxa were Monocotiledones. The numbers and percentage of taxa according to certain phytogeographical regions were as follows; Mediterranean elements 155 (21.9 %), Euro-Siberian elements 116 (16.4%), Irano-Turanian elements 9 (1.3%). The number of the multi-regional or region-unknown taxa were 427 (60.4%). In the region 25 endemic taxa were present; their ratio to total flora is 3.5% Asteraceae (97), Fabaceae (94), Lamiaceae (47), Poaceae (42), Apiaceae (29) families represented the highest number of taxa; main genera were Trifolium (18), Euphorbia (14), Vicia (12) and Ornithogalum (9). As a result of this study 8 new records were found for A 2 (A) square. Key words : Flora, Bursa, Turkey