Kazan modellemesi ve parametrik incelenmesi
Modelling a boiler and controlled in parametrics
- Tez No: 109721
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLVAHAP YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Isıtma sistemlerinin oluşturulması aşamasında artık tablolar ve abaklardan oluşan klasik yöntemler gelişen teknoloji ile birlikte yerini bilgisayar programlarına bırakmak zorunda kalmıştır. Böylece hata yapma olasılığı en aza indirgenmiş, zaman kazanılmış ve en uygun sistem tasarlanabilmiştir. Bu çalışmanın amacı yukarıda belirtilen temel neden doğrultusunda minimum sayıdaki parametre ile uygun sistem tasarımını oluşturmamızda yardımcı olabilecek bir bilgisayar programı oluşturabilmektir. Böylesi bir çalışmayı yapabilmek için öncelikle sistemi başından tanımak gerekir. Bu nedenle yakıtlar hakkında kısa bir bilgi verilmiş, yakma sistemleri ve kazanlar genel hatlarıyla anlatılmıştır. Daha sonra bu alanda yapılmış ve literatüre geçmiş olan çalışmalar incelenerek bilgisayar programını oluşturabilmek için kullanılacak formülasyonlar çıkarılmıştır. Çıkarılan denklemlerin; dolayısı ile simülasyon oluşumunun kolaylıkla anlaşılabilir olması için, girdi ve çıktı değişken ve parametrelerinin seçiminin gösterimi ve başlıca fiziksel tezlerin gösterimi blok şemalarla yapılmıştır. Brülörlerin çalışma periyotları göz önüne alınarak ( tek kademeli, iki kademeli ve oransal çalışan brülörler ), hesaplamalar yapılmış ve grafikler yardımıyla alınan sonuçlar değerlendirilmiştir. Hesaplamalar sırasında bazı verilerin sabit kaldığı farz edilmiştir. Bu veriler, çeşitli test sonuçlarından yada üretici firma kataloglarından alınan değerlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By the developing of the technology we can use computers such as toolkits instead of using the classical methods while modelling the boiler systems. In this manner, the percentage of making mistakes at our calculations will degrease, we will gain time and will plan the best system. In this study, its aimed to create a toolkit which needs the minimum parameters for calculations while planning the best heating system. So we must have a knowledge about the whole system. Because of this, there is a short technical knowledge about the kinds of the fuels, combustion control systems and the boiler types at the beginning. Then there are the formulations which are taken from the studies that done before and published on literatures. The in puts and the outputs are shown by the block diagrams. So we can understand the model and the parts of the boiler easily. For each type of combustion control system ( on - off, low - high / low - off and modulating ) the formulations solved by the help of the toolkit and the results compared with each other. Some parameters that did not change were taken from the test results which were done before or which were taken from the catalogues. The other boiler parameters consist of a set of heat transfer coefficients.