Türkiye'nin Thalictrum L. türlerinin polen morfolojisi
Pollen morphology of Thalictrum L. species in Turkey
  1. Tez No: 109740
  2. Yazar: SEVCAN TATLIDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ MALYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'de on bir takson ile yayılış gösteren Thalictrum L {Thalictrum orientate Boiss., Thalictrum aquilegifolium L., Thalictrum sultanabadense Stapf, Thalictrum foetidum L, Thalictrum isopyroides C.A.Mey., Thalictrum minus L var. minus Boiss., Thalictrum minus L var. majus (Crantz) Crepin, Thalictrum minus L. var. microphyllum Boiss., Thalictrum lucidum L, Thalictrum flavum L, Thalictrum simplex L) taksoniarının polen morfolojileri skenning elektron mikroskobu (SEM) ve wodehouse ile asetoliz metodlarına göre ışık mikroskobu (LM) kullanılarak incelenmiştir. Türlerin polen tanımları fotoğraf ve çizelgelerle verilmiştir. İncelenen polenler herbaryum örneklerinden temin edildi. Çalışılan Thalictrum L cinsinin polenleri türler arasında benzerlik göstermektedir. Polenler, radial simetrili, isopolar, polipantoporat, sferoiddir. Bu çalışmada Thalictrum cinsinin taksonomik problemlerine palinoiojik yönden yardımcı olmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: POLLEN MORPHOLOGY OF THALICTRUM L. SPECIES IN TURKEY In this study, the morphology of pollen grains of eleven species belonging to Thalicirum L (Thalictrum orientate Boiss.,Thalictrum aquilegifolium L., Thalictrum suitanabadense Stapf, Thalictrum foetidum L.Thalictrum isopyroides C.A.Mey., Thalictrum minus L. var.minus Boiss., Thalictrum minus L. var. majus (Crantz) Crepin, Thalictrum minus var microphyllum Boiss., Thalictrum lucidum L., Thalictrum flavum L., Thalictrum simplex L. ) disturbed through Turkey was investigated with a scannig electron microscope (SEM) and light microscope (LM) and was used wodehouse and asetolysis method. The identification of species were given with photographs and tables. Thalictrum L. species was taken from the herbarium specimens. Studied pollen grains of Thalictrum L. show similarity in their palnological features. The pollen grains are radial symmetrical, isopolar, polypantoporat, spheroid. In this study the relationship between the palynological features of Thalictrum L. species and their iaxonomic problems is also researched.