Hava jetli dokuma makinelerinde 3 çubuk ve 6 kollu tefe mekanizmalarının tasarımı
Design of 4 bar and 6 bar linkage mechanisms in air jet weaving machines
  1. Tez No: 109746
  2. Yazar: AHMET AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışmada hava jetli dokuma makinelerinde kullanılan 3 çubuk ve 6 kollu tefe mekanizmalarının tasarımı amaçlanmıştır. Tezin ilk kısmında literatürden elde edilen bilgilerin ışığında tefe tasarımına etki eden dokuma teknolojisi parametreleri incelenmiş ve endüstride çalışan hava jetli dokuma makinelerinin tefe hareket eğrileri ölçülmüştür. Bu ölçümler hem kollu tefe mekanizmaları hem de kamlı tefe mekanizmaları için gerçekleştirilmiş ve aralarında karşılaştırma yapılmıştır. Tasarım kısmında ise hareket karakteristiği ve kuvvet iletimi açısından en uygun olan üç çubuk ve altı kollu tefe mekanizmalarının tasarımı Turbo C programlama dili kullanılarak geliştirilen bir bilgisayar programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : 3 Çubuk ve 6 Kollu Tefe Mekanizmaları, Kam Tahrikli Tefe Mekanizması, Hava Jetli Dokuma Makinesi.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT DESIGN OF 4 BAR AND 6 BAR LINKAGE SLEY MECHANISMS IN AIR JET WEAVING MACHINES In this study, design of 4 bar and 6 bar linkage sley mechanisms which are used in air jet weaving machines is aimed. In the first part of the thesis, a literature survey about the topic is given and weaving technology parameters that affect the design of sley mechanisms are analized and sley motion curves measured from the air jet weaving machines in industry. In these measurements, linkage type -sley mechanisms and cam driven sley mechanisms are used and they are compared. In the design part, design of four bar and six bar linkages and sley motion charasteristics are carried out for optimum force transmission with the aid of computer program written in Turbo C programming languauge. KEY WORDS : 4 Bar and 6 Bar Linkage Sley Mechanisms, Cam Driven Sley Mechanism, Air Jet Weaving Machine.