Türkiye'deki bazı üniversitelerin eğitim fakültelerindeki temel fizik laboratuvarının kullanımı ve uygulanan yaklaşımların değerlendirilmesi
An Evaluation of the use of fundamental physics laboratory and applied laboratory approaches in some educational faculties in Turkey
  1. Tez No: 109839
  2. Yazar: YASİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÇEPNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, fizik öğretmen adaylarına laboratuarla ilgili bilgi ve becerileri kazandırmak için Eğitim Fakültelerindeki fizik laboratuarı dersinde neler yapıldığını tespit etmektir. Bu amaca ulaşabilmek için Eğitim Fakültelerindeki temel fizik laboratuarlarının yeterlilikleri, laboratuarlarda kullanılan dokümanların özellikleri, deneylerin özellikleri gibi faktörler birer alt başlık olarak incelenmiştir. Araştırmada örnek olay metodolojisi kullanılmış ve araştırma altı eğitim fakültesinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini temel fizik laboratuarı dersini yürüten on sekiz öğretim elemanı oluşturmaktadır. Bu elemanlara mülakat ve anket uygulanmış; ayrıca ders saatlerinde gözlem çalışması yapılmıştır. Sekiz öğretim elemam ile tamamen formal mülakat, diğerleri ile formal olmayan mülakatlar yürütülmüştür. Araştırmanın sonucunda, vakalarda kullanılan laboratuar yaklaşımı, dokümanların ve dokümandaki deneylerin özellikleri, öğretim elemanlarının düşüncelerine göre öğrencilerin kazandıkları davranış değişiklikleri, öğretim elemanının rolü, öğrencilerin tutumu ve mevcut araç-gereç yeterliliği tespit edilmiştir. Altı vakada da kullanılan yaklaşımın tümdengelim olduğu ancak hiçbir örneklemin bunu ifade etmediği anlaşıldı. Dokümanların genelde aynı özellikte oldukları ve farklı deneyler içerdikleri görüldü. Öğretim elemanlarının ilgilerinin öğrenci sayısına göre değiştiği gözlendi. Dokümanlarda kapalı uçlu deneylerin kullanıldığı tespit edildi. Deneylerin bir vaka hariç zincirleme usulüne göre yaptırıldığı ve mevcut araç-gerecin yeterli olmadığı tespit edildi. Laboratuarlarda mevcut şartlarda en etkili uygulanabilecek örnek bir etkinlik geliştirildi. Anahtar Kelimeler : Fizik Öğretimi, Öğretmen Yetiştirme, Laboratuar Yaklaşımları, VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY An Evaluation of the Use of Fundamental Physics Laboratory and Applied Laboratory Approaches in Some Educational Faculies in Turkey The purpose of this study is to determine what type of experiments done in the physics laboratory of the Faculties of Education for the improvement of physics teacher candidates' abilities and knowledge. In order to reach this purpose, the capacities of the laboratories, the characters of laboratory manuals and the characters of experiments were investigated in the six faculties of education. In this study, case study methodology was used and six Faculties of Education were investigated in depth. The sample was consisted of 18 teachers who teach laboratory lessons in these Faculties. Interviews, survey study and observations were carried out these teachers. In this study, laboratory approaches, characters of the experiments, behaviours of the students towards laboratory in the six faculties investigated were determined. The results obtained from the six cases showed that all the teachers were used the deduction approaches in their teaching at the physics laboratory. However, none of them said it clearly that they were using this approach. The analysis of the laboratory documents showed that all have the same characters, but the contents of these were different. However, the attitudes of the teachers gave laboratory lessons were changeable according to the numbers of students. All the manuals examined in this study showed that they were written for verification laboratory. In the laboratories examinated, it was detemined that each group was implementing different experiment because of the shortages of the laboratory equipment's. However, one case was exceptional. At the end of the this study, a sample material for teachers who teach laboratory lessons were developed in parallel to the recommendations and results of this study. KeyWords : Physics Teaching, Teacher Education, Laboratory Approaches. vn re YÜKSEKÖ?RETİM KUMU* M0MOTASVCM MERKEZİ