İstanbul'un Avrupa yakasının peyzaj ekolojisi açısından incelenmesi
The Landscape ecological evaluation of the European side of Istanbul
  1. Tez No: 109885
  2. Yazar: K. SELİM GÖNENSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA AYAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET İstanbul ili metropoliten alanının bir bölümünü oluşturan Avrupa Yakası'nın sahip olduğu ekolojik faktörlerin peyzaj ekolojisi açısından durumunun ortaya konulması tezin temel amacıdır. Çünkü, karmaşık doğal sistemlerin yapı ve fonksiyonlarını inceleyerek, çevre koruma, doğal potansiyeli değerlendirme ve mekân planlaması gibi sorunları çözecek bulguları elde etmek de peyzaj ekolojisinin konusunu ve amacını oluşturur. Yakın bir geçmişte geride bıraktığımız yüzyılın en önemli toakteristiklerinden biri olan sanayileşme çalışmaları ile toplumun sosyal ve ekonomik yaşamında ani ve büyük gelişmeler olmuş ve olmaktadır. Teknolojideki yükselmenin bedeli olarak doğal kaynaklar üzerindeki antropojen etkiler özellikle baskıların artması sonucunu ortaya çıkarmıştır. Doğal kaynaklardan optimum düzeyde ve sürekli kullanımı sağlamak için, bir envanter yapılması, mevcut koşulların ortaya çıkarılması ve bu noktadan yola çıkarak; doğa kullanım-doğa koruma ilişkisinin bilinerek gelecek için planlamalar yapılması gereklidir. Bu bilgiler gerek büro çalışmaları gerekse arazi çalışmaları ile beraber yapılmış, elde edilen veriler ve sonuçlan tartışılmıştır. İstanbul Avrupa yakasının özellikle yoğun kullanımlar' sonucu bitki örtüsünde büyük kayıpların olduğu, doğal yapı ve dengenin olumsuz yönde değişikliğe uğradığı, bu bozulmayı düzeltmek için yapılması gerekli çalışmalar ve alınması gerekli önlemler tez sonucunda ortaya konulmuştur. SUMMARY The purpose of this study is to investigate ecological factors that have an effect on the landscape ecology of European side of Istanbul. In the last decedes, human population increased, industrial and tecnological developments were achieved, and the quality of human life rised. Therefore, society's demand for natural resources tended to increase. This situation created many problems and caused disturbance and degradation of natural resources. In order to use natural resources effectively at optimum level and sustainable basis an inventory should be made, and present conditions should be determined. Based on these data land management needs to be planned for future use. In this study, field and office works were combined together and its results were discussed. This study has shown that intensive use of lands in European side of Istanbul caused decreases of vegetation covered areas and disturbed natural balance among soil - vegetation - water. In order to rehabilitate these areas, necessary studies and works that need to be conducted and urgent measures that be taken were discussed at the end of the thesis. vm m¥?i»iK«Sa«Ttiiia«BUJ
Özet (Çeviri)