Tekstil elyafın boyanmasında yardımcı maddelerin etkisi
The Effects of textile auxiliaries on dyeing of textile material
- Tez No: 109886
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TANYOLAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET“TEKSTİL ELYAFIN BOYANMASINDA YARDIMCI MADDELERİN ETKİSİ”Bu çalışmada, tekstil elyaf olarak son yıllarda tekstil endüstrisinde kullanımının artışı nedeniyle önem kazanan poliester elyaf ele alınmış, bu tekstil elyafın boyanmasında yardımcı madde olarak çeşitli carrierler kullanılarak bu carrierlerin boyamaya etkileri incelenmiştir. Çalışmamızda on beş adet farklı carrier ve bunların bazılarının ikili karışımları denenmiştir. Altı adet dispers boyarmaddesi kullanılarak Carrier ve HT yöntemleriyle boyamalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalarla en uygun carrier miktarı ve her yöntem için en uygun carrier tespit edilmeye çalışılmış ve her iki boyama yönteminde de boyama üzerine carrier etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada daha çok aromatik ve alifatik keton ve aldehit türü carrierler ve bunların karışımları üzerinde durulmuştur. Bununla beraber asit ve ester türü carrierler ile de çalışılmıştır. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda; diklor ve triklor benzen gibi klorlanmış aromatik hidrokarbonlar, aromatik eter, alkol, keton, aldehit, asitler ve bunların esterleri, difenil, metilnaftalen gibi aromatik bileşikler, ftalik asit alkilimid tipi carrierler kullanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan carrierlerden metilnaftalen, metilsalisilat, benzoikasit, ftalimid, trikloretilen, asetofenon, benzofenon, benzaldehit, furfural tek başlatma ve asetofenon+benzaldehit ikili karışımı üzerinde daha önceden çalışılmış olup, asetaldehit, salisilaldehit, 3-hidroksİbutirik asit, DL-a-hidroksibutirik asit, 4-brombutirik- asitetilesteri tek başlarına asetofenon+asetaldehit, asetofenon+salisilatdehit, asetofenon+ furfural, benzofenon+benzaldehit, benzofenon+furfural, benzofenon+asetaldehit, benzofenon+salisilaldehit ikili karışımları ilk defa bu çalışmada denenmiştir. Ayrıca bu çalışmalar sonucunda aromatik ve alifatik carrierlerin her iki boyama yöntemi üzerinde ki etkileri de saptanmıştır. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY“THE EFFECTS OF TEXTILE AUXILIARIES ON DYEING OF TEXTILE MATERIAL”The aim of this work is to investigate of textile auxiliaries's effect on textile material. So various carriers was used as auxiliaries and polyester as textile material was preferred because of increasing usage in recent years. In this work, fifteen carriers and bilateral mixed of them; six disperse dyes and two dyeing methods which are Carrier and HT methods was employed. In this essays, amount of carrier and appropriate carrier for each methods was determined and the effects of carriers on dyeing was examined. We have used aromatic and aliphatic keton and aldehyde derivatives as carriers. Furthermore we studied on acid and ester derivatives, too. In the previous studies, aromatic chlorinated hydrocarbons like di- or trichlorobenzene, aromatic ether, alcohol, ketone, aldehyde, acids and their esters, aromatic compounds like biphenyl, methylnaphthalene, phthalic acid alkylimide had been used as carriers. Some of the preferred carriers in this work, methylnaphthalene, methylsalicylate, benzoic acid, phthalimide, trichloroethylene, acetophenone, benzophenone, benzaldehyde, furfural, acetophenone-benzaldehyde, had been used in the past but, the other carriers which are acetaldehyde, salicylicaldehyde, 3-hyroxybutyric acid, DL-cc-hyroxybutyric acid, 4-brombutyric acid ethylester, acetophenone-acetaldehyde, acetophenone-salicylicaldehyde, aretophenone-furfural, benzophenone-benzaldehyde benzophenone-furfural, benzophenone-acetaldehyde, benzophenone-salicylicaldehyde have been used in this study in the first time. In addition we determined the effects of aromatic and aliphatic carriers on selected two dyeing methods, too. VIE